Zamrożony Mac? 3 Sposoby na Natychmiastowe Rozwiązanie!

Zdarza się, że komputer, nawet ten od Apple, potrafi odmówić posłuszeństwa i zawiesić się w najmniej oczekiwanym momencie. Gdy Twój Mac przestaje reagować, nie pozostaje nic innego, jak wymusić jego wyłączenie. W poniższym tekście przedstawimy trzy metody na przeprowadzenie tej operacji. Należy jednak pamiętać, że działania te nie są obojętne dla urządzenia i mogą skutkować utratą danych lub uszkodzeniem plików. Z tego powodu warto mieć świadomość potencjalnych zagrożeń przed podjęciem jakiejkolwiek z opisanych niżej czynności. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby wiedzieć, jak postępować w sytuacji awaryjnej.

1. Wykorzystanie przycisku zasilania

Każdy komputer Mac jest wyposażony w przycisk zasilania. W przypadku MacBooków jego lokalizacja to zazwyczaj prawy górny róg klawiatury lub panel Touch Bar. W zależności od modelu, może być oznaczony symbolem zasilania, symbolem wysuwania dysku lub stanowić pusty czujnik Touch ID.

Wymuszone wyłączenie komputera Mac może prowadzić do niepowodzenia w zapisaniu otwartych dokumentów, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia plików systemowych macOS. Zastosowanie tej metody powinno być traktowane jako ostateczność.

Apple

Użytkownicy iMaków znajdą przycisk zasilania w dolnym lewym rogu ekranu, natomiast patrząc od tyłu urządzenia – w prawym dolnym rogu. W przypadku Maca mini, jest to niewielki przycisk umieszczony z tyłu obudowy.

Apple

Aby wymusić zamknięcie Maca, należy przytrzymać przycisk zasilania do momentu, aż ekran stanie się czarny. Czas trwania tej czynności to przynajmniej 10 sekund. Po wyłączeniu komputera, odczekaj kilka chwil, a następnie naciśnij krótko przycisk zasilania, aby go ponownie uruchomić.

Jeżeli ekran był już wygaszony w chwili rozpoczęcia procedury, przytrzymaj przycisk zasilania do czasu, aż pojawi się logo Apple.

2. Użycie skrótów klawiszowych

Możesz skorzystać z dwóch skrótów klawiszowych, aby zamknąć Maca. Pierwszy z nich stara się bezpiecznie zamknąć aplikacje, a drugi bezwarunkowo wymusza zamknięcie systemu, bez zamykania czegokolwiek. W związku z tym, zawsze na początku należy spróbować pierwszej kombinacji klawiszy.

Aby bezpiecznie zamknąć Maca, wciśnij jednocześnie klawisze Control + Option + Cmd + Power. Nie przytrzymuj przycisku zasilania, a jedynie naciśnij go krótko razem z pozostałymi klawiszami.

Apple

Jeżeli powyższy skrót nie zadziała, ponieważ Mac nie może bezpiecznie zamknąć każdej z uruchomionych aplikacji, konieczne będzie wymuszone zamknięcie. W tym celu naciśnij jednocześnie klawisze Control + Cmd + Power (bez Option). W tym przypadku musisz przytrzymać kombinację klawiszy przez kilka sekund, aż do wyłączenia komputera.

Apple

3. Rozładowanie baterii

Zazwyczaj, gdy Mac przestaje odpowiadać, można go wyłączyć za pomocą dwóch omówionych wcześniej metod. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, gdy żadna z nich nie przynosi oczekiwanego rezultatu.

W takich przypadkach jedynym wyjściem jest odcięcie zasilania poprzez wyładowanie baterii. Należy jednak pamiętać, że takie działanie jest obarczone ryzykiem. Istnieje możliwość utraty niezapisanych danych, a nawet uszkodzenia plików na dysku twardym, co może prowadzić do poważniejszych problemów z komputerem.

W przypadku MacBooka, odłącz kabel zasilający i poczekaj, aż bateria całkowicie się wyczerpie. Czas oczekiwania może być różny, w zależności od stanu baterii. Kiedy komputer się wyłączy, naładuj go i uruchom ponownie.

Yana Morozova / Shutterstock

Jeśli korzystasz z iMaca, Maca mini, Maca Studio lub innego komputera stacjonarnego, odłącz kabel zasilający z tyłu urządzenia. Po odczekaniu chwili, podłącz kabel ponownie i włącz komputer.

W większości przypadków po wymuszonym zamknięciu lub ponownym uruchomieniu, komputer powinien działać poprawnie. Aplikacje, które wcześniej sprawiały problemy, powinny działać bez zarzutu, pozwalając Ci kontynuować pracę nad ważnymi projektami.

Może się jednak zdarzyć, że Mac odmówi ponownego uruchomienia z powodu pierwotnych problemów, takich jak przestarzałe oprogramowanie lub uszkodzone dyski twarde. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w autoryzowanym serwisie Apple.

Podsumowując: W sytuacji, gdy Twój Mac przestaje reagować, co najmniej jedna z opisanych metod powinna pomóc w jego uruchomieniu. Pamiętaj jednak o ryzyku utraty danych i uszkodzenia plików, dlatego w miarę możliwości staraj się bezpiecznie zamykać system, aby uniknąć problemów. W przypadku powtarzających się problemów, zalecamy skorzystanie z pomocy specjalisty.