5 gadżetów smart home, których lepiej NIE kupować (oszczędzisz fortunę!)

W erze zaawansowanych technologii, systemy inteligentnego domu zyskują coraz większą popularność. Umożliwiają one optymalizację funkcjonowania naszych gospodarstw domowych, jednak nie wszystkie z nich okazują się korzystne. Znaczna część tych urządzeń, oprócz wysokiej ceny, może wprowadzać zbędne skomplikowanie w codziennym życiu oraz stwarzać ryzyko dla bezpieczeństwa domostwa. Istnieje szereg aspektów, które warto przeanalizować, zanim zdecydujemy się na inwestycję w rozwiązania smart home. Dlatego też, w niniejszym artykule, przybliżę pięć urządzeń inteligentnego domu, których osobiście bym nie nabył, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji przy wyborze odpowiednich technologii do Twojego mieszkania.

1. Inteligentna chłodziarka

Gorodenkoff / Shutterstock

Czy inteligentne lodówki rzeczywiście uzasadniają swoją cenę? Moim zdaniem – nie. Być może nadejdzie czas, gdy zaawansowane technologicznie lodówki staną się standardem, jednak póki co preferuję pozostać przy mojej tradycyjnej, „analogowej” chłodziarce.

Oczywiście, inteligentna lodówka umożliwia zdalne kontrolowanie niektórych jej parametrów, takich jak temperatura czy sprawdzanie zawartości wnętrza bez otwierania. Niemniej jednak, te funkcjonalności są kosztowne, a nie jestem przekonany, czy warto w nie inwestować. Wolę przeznaczyć zaoszczędzone środki na inne cele oraz uniknąć potencjalnych problemów w przypadku awarii oprogramowania czy jego zablokowania.

2. Inteligentny podajnik karmy dla zwierząt

Okrasiuk/Shutterstock

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele urządzeń smart home dedykowanych zwierzętom, począwszy od kamer monitorujących, po zaawansowane poidełka i samoczyszczące kuwety. Choć sam korzystam z wielu z tych rozwiązań dla moich kotów, podchodzę sceptycznie do inteligentnego karmnika dla zwierząt.

Idea ta wydaje się wygodna, szczególnie w sytuacjach, gdy często przebywamy poza domem, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że urządzenie może ulec uszkodzeniu. Technologia bywa zawodna, a w takim przypadku chciałbym mieć pewność, że moje zwierzęta nie będą głodne do mojego powrotu. Do momentu pojawienia się bardziej niezawodnych rozwiązań, zamierzam korzystać z tradycyjnej miski i ustalonego harmonogramu karmienia.

3. Inteligentny opiekacz do kanapek

Rozumiem atrakcyjność niektórych urządzeń inteligentnego domu, nawet jeśli osobiście nie planuję ich nabywać. Natomiast w przypadku inteligentnego opiekacza do kanapek, kategorycznie go wykluczam. Te urządzenia oferują możliwość regulacji stopnia opiekania za pomocą smartfona, szybszy czas przygotowania oraz opiekanie dwóch kromek na różnych poziomach.

Pomimo tych użytecznych funkcji, głównym problemem jest dla mnie koszt takiego urządzenia. Nie każdy jest skłonny wydać kilkaset złotych na sprzęt, którego podstawową funkcją jest opiekanie pieczywa. Większość użytkowników nie potrzebuje zaawansowanych opcji oferowanych przez te urządzenia, chyba że są szczególnie wybredni w kwestii tostów. Zwykły opiekacz w zupełności wystarczy przeciętnemu użytkownikowi.

4. Inteligentne pralki i suszarki

Stock-Asso / Shutterstock

Zapewne masz już wyobrażenie, czym są inteligentne pralki i suszarki oraz jakie jest ich zastosowanie. Jednakże, czy są one warte swojej ceny? Dla niektórych użytkowników – być może. Te urządzenia pozwalają na zdalne uruchamianie i zarządzanie cyklami prania oraz monitorowanie postępów na odległość. Dodatkowo, niektóre modele cechują się wyższą efektywnością energetyczną w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami.

Niemniej jednak, pomimo tych atutów, nie widzę siebie w roli ich nabywcy. Chociaż możliwość zdalnej kontroli procesu prania jest wygodna, nie jest to dla mnie priorytet, szczególnie że nadal muszę samodzielnie wkładać i wyjmować pranie.

Ponadto, inteligentne pralki i suszarki są dość drogie, a należy pamiętać, że koszty potencjalnych napraw w przyszłości będą również wyższe. Przynajmniej na obecną chwilę, prostsze urządzenia wydają się lepszym wyborem.

5. Inteligentne toalety

Jednym z urządzeń łazienkowych, w które nie zamierzam inwestować, jest inteligentna toaleta. Te urządzenia oferują liczne udogodnienia, począwszy od automatycznego spłukiwania, poprzez podgrzewane deski, a na monitorowaniu zdrowia kończąc.

Niemniej jednak, często wiążą się one z wysokimi kosztami, a instalacja może być skomplikowana (zapewne wiążąca się z dodatkową opłatą dla specjalisty). Nie czuję się komfortowo z ilością danych, które niektóre inteligentne toalety zbierają w trakcie użytkowania. Ostatecznie, preferuję prostą toaletę, niezależną od technologii, która będzie mi służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

Nie każde urządzenie musi być inteligentne. W przypadku tego typu rozwiązań, zdecydowanie preferuję prostsze alternatywy.

Podsumowanie: Wybór urządzeń do inteligentnego domu może być skomplikowany, a inwestycja w niektóre z nich może okazać się nieopłacalna. Zrozumienie funkcji oraz kosztów, które się z nimi wiążą, pomoże uniknąć niepotrzebnych wydatków. W artykule przedstawiono pięć urządzeń, których zakup może okazać się niekonieczny, sugerując rozważenie prostszych rozwiązań, które mogą być równie skuteczne w codziennym użytkowaniu.