Inteligentny dom: 6 sygnałów ostrzegawczych przed zakupem

Kluczowe Wskazówki

  • Zrezygnuj z zakupu urządzeń inteligentnego domu od producentów oferujących słabej jakości aplikacje mobilne. Jednocześnie bądź ostrożny wobec marek, które zbierają wyłącznie pozytywne opinie, gdyż mogą one zachęcać do tego typu recenzji lub tuszować te negatywne.
  • Unikaj producentów, których produkty nie są kompatybilne z popularnymi asystentami głosowymi, gdyż może to świadczyć o braku długoterminowego wsparcia i przyszłego rozwoju.
  • Tanie rozwiązania dla inteligentnego domu mogą na dłuższą metę generować znacznie wyższe koszty, jeśli nie podejmiesz ostrożnych decyzji.

W dzisiejszym zróżnicowanym rynku technologii inteligentnego domu, wybór odpowiednich produktów staje się wyzwaniem. Ocena, które marki są godne zaufania, a które nie, może być trudna. Jednakże, z pewną dozą rozwagi, proces decyzyjny może stać się o wiele prostszy. Poniżej przedstawiamy kilka znaków ostrzegawczych, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń do swojego inteligentnego domu.

1. Niska Ocena Aplikacji Mobilnych

Jednym z najprostszych sposobów oceny jakości produktu inteligentnego domu jest analiza jego aplikacji mobilnej. Jeśli planujesz regularne korzystanie z urządzenia, aplikacja stanie się Twoim głównym interfejsem.

Dlatego też warto unikać produktów, których aplikacje są źle zaprojektowane lub zaniedbane. W przeszłości omawialiśmy już temat wyjątkowych aplikacji do obsługi inteligentnych telewizorów.

Gdy znajdziesz interesujące Cię urządzenie, koniecznie sprawdź opinie o aplikacji. Sortuj je według daty, aby zobaczyć najnowsze komentarze. Jeśli aplikacja ma wiele negatywnych recenzji, to sygnał alarmowy, by poważnie rozważyć rezygnację z zakupu danego produktu lub marki.

Dodatkowo, oceny aplikacji mogą wskazywać na to, jak firma reaguje na obawy klientów. Nie oznacza to, że każda źle oceniana aplikacja musi być natychmiast odrzucona, ale na pewno warto brać pod uwagę opinie innych użytkowników przed zainwestowaniem pieniędzy.

2. Wyłącznie Pozytywne Opinie

Diego Thomazini/Ketmut/Shutterstock

Ostatnio obserwujemy tendencję, w której firmy oferujące urządzenia do inteligentnego domu przyznają nagrody za pozytywne recenzje online. Proces ten jest prosty: po zakupie produktu otrzymujesz kartkę lub ulotkę, która zachęca do zrecenzowania produktu w zamian za prezent.

Problem polega na tym, że wiele tego typu recenzji pochodzi od osób, które nie miały zbyt wiele czasu na przetestowanie produktu. Ponadto, obawiają się one, że mniej entuzjastyczna recenzja spowoduje utratę prezentu. W rezultacie wiele osób wystawia recenzje bardziej pozytywne niż te, które by wystawiły bez tego rodzaju subtelnego nagradzania.

Co więcej, niektóre firmy ograniczają publikację do pozytywnych opinii, aby poprawić swój wizerunek. Takie praktyki są nieuczciwe i mogą prowadzić do niepotrzebnych strat finansowych. Zawsze należy podchodzić z ostrożnością do firm, które mają wyłącznie pozytywne recenzje. Statystycznie rzecz biorąc, nie każdemu dany produkt przypadnie do gustu.

3. Ograniczona Kompatybilność z Wiodącymi Asystentami

Andrey_Popov/Shutterstock

Większość renomowanych producentów urządzeń inteligentnego domu współpracuje z co najmniej jednym z czterech głównych asystentów głosowych: Apple Home, SmartThings, Amazon Alexa i Google Home. Często oferowane jest wsparcie dla dwóch lub trzech. Jest tak dlatego, że znane firmy rozumieją, iż użytkownicy inteligentnych domów preferują korzystanie z jednego z tych asystentów, aby uprościć interakcję z technologią.

Z tego względu, jeśli dana firma nie oferuje kompatybilności z wieloma z nich lub nalega, by korzystać wyłącznie z dedykowanej aplikacji, warto rozważyć zakup danego produktu. Należy również pomyśleć o przyszłości produktu.

Jeśli produkt danej firmy nie jest zgodny z przyjętymi standardami, można obawiać się, że jego dostępność nie będzie długotrwała. Dodatkowo, można mieć obawy co do jego rozwoju technologicznego w porównaniu z innymi ofertami.

4. Marki Ignorowane przez Znane Media Branżowe

Jako dziennikarz technologiczny, często otrzymuję propozycje testowania nowych produktów inteligentnego domu od mniej znanych firm. Zwykle oferują wysłanie urządzenia w zamian za publikację recenzji. Najczęściej powodem, dla którego te firmy nie odnoszą sukcesu na rynku, jest brak unikalności ich produktów.

Intrygują mnie firmy, które chcą, abym testował ich nowatorskie rozwiązania. Z czasem jednak nauczyłem się, że zasięg medialny produktu jest mocno skorelowany z jego jakością.

Wiem, że nie jestem jedynym dziennikarzem, który otrzymuje zaproszenia do testowania inteligentnych domów. Jeśli wiele osób z branży pomija dany produkt, najprawdopodobniej istnieje ku temu ważny powód.

Oczywiście zdarza się, że duże portale branżowe popełniają błędy i ignorują obiecujące, mniej znane gadżety do inteligentnego domu – to naturalne. Jednakże, w większości przypadków, ignorowanie produktu przez profesjonalistów oznacza, że nie jest on wart uwagi.

5. Bardzo Duże Obniżki Cen

SKT Studio/Shutterstock

Kupowanie urządzeń do inteligentnego domu po podejrzanie niskich cenach rzadko kiedy jest dobrą decyzją. Należy pamiętać, że często instaluje się urządzenia, które mają na celu ochronę domu, są połączone z instalacją elektryczną i automatyzują kluczowe zadania.

Co się stanie, jeśli Twój tani otwieracz do garażu nagle otworzy go w środku nocy? Co jeśli tani, inteligentny włącznik spowoduje pożar? Co jeśli tani, robotyczny odkurzacz zostanie zhakowany i stanie się furtką do Twojego domu w internecie?

Nie chodzi o to, aby unikać poszukiwania okazji. Chodzi o to, by unikać ofert na urządzenia inteligentne, które są mocno przecenione bez wyraźnego powodu. Warto również pamiętać o tym, jak zabezpieczyć swój inteligentny dom przed hakerami.

6. Marki Reklamowane Przez Influencerów, Których Nie Lubią Inni Użytkownicy

Ostatni sygnał ostrzegawczy na naszej liście dotyczy rosnącej roli influencerów w promocji produktów. Media społecznościowe to pole walki dla firm, które chcą wykorzystać popularność celebrytów. Jeśli influencer z zachwytem wypowiada się o produkcie, którego nikt inny nie lubi, to prawdopodobnie za tę promocję otrzymał wynagrodzenie.

Według Cornell Law School, w Stanach Zjednoczonych sponsorowane reklamy są zobowiązane prawnie do ujawnienia sponsorowania. Jednak media społecznościowe są trudne do kontrolowania. Influencerzy zdają sobie z tego sprawę, i niektórzy aktywnie starają się zarabiać, ukrywając współpracę. Dodatkowo, niedawne badania przeprowadzone na Uniwersytecie Waszyngtońskim pokazują, że influencerzy mogą zarabiać pieniądze na rozpowszechnianiu dezinformacji.

Oczywiście nie cały marketing influencerów jest zły, ale niektórzy influencerzy nie powinni być traktowani jako wiarygodne źródło informacji. Ich zadaniem jest wpływanie na opinię odbiorców – stąd ich nazwa – a większość z nich robi to skutecznie, nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie stosować krytyczne myślenie.

Podsumowując, ta lista sygnałów ostrzegawczych nie ma na celu zniechęcania do eksperymentowania z inteligentnymi domami lub zniechęcenia nową technologią. To naturalna część zabawy. Przede wszystkim, ma ona na celu pomóc Ci odróżnić wartościowe produkty od tych, które mogą sprawić Ci więcej problemów niż pożytku, dzięki czemu zbudujesz inteligentny dom swoich marzeń, a nie koszmarów.