iPhone vs. Android: 8 funkcji aparatu, których Android musi się nauczyć

Smartfony iPhone słyną nie tylko z wyjątkowej jakości zdjęć i filmów, ale również z unikatowych rozwiązań fotograficznych, które trudno znaleźć nawet w najnowszych modelach z systemem Android. Te innowacyjne funkcje dają użytkownikom większą swobodę twórczą i ulepszają doświadczenia związane z fotografowaniem. Z punktu widzenia możliwości foto-wideo, iPhone’y wyróżniają się na tle konkurencji, stając się idealnym narzędziem zarówno dla entuzjastów, jak i profesjonalistów. Prześledźmy więc najciekawsze funkcje aparatu w iPhone, które umacniają jego pozycję lidera w mobilnej fotografii.

1. Podgląd rozszerzony poza kadr

Podobnie jak zaawansowane smartfony z Androidem, iPhone’y posiadają podwójne lub potrójne aparaty z tyłu. Jednak tylko Apple stosuje jednoczesne działanie głównego i ultraszerokokątnego obiektywu, oferując na ekranie podgląd na żywo z obu kamer. W aplikacji aparatu iPhone’a obraz rozszerza się poza standardową siatkę kadru, zajmując niemal cały wyświetlacz. Jest to możliwe dzięki domyślnie aktywnej opcji „Podgląd poza kadrem”.

Genialność rozwiązania Apple tkwi w tym, że dodatkowy podgląd pojawia się tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście pomocne w kadrowaniu. Mimo że ta funkcja zadebiutowała w iPhone’ach wiele lat temu, wciąż jest ona niespotykana w urządzeniach z systemem Android.

2. System kodowania kolorów ACES

Aryan Surendranath / www

Mimo że smartfony z Androidem mogą mieć lepsze parametry sprzętowe, iPhone’y górują w dziedzinie nagrywania wideo. Są w stanie rejestrować materiał wideo o wyższej jakości, z większą ilością szczegółów i mniejszymi szumami. Co więcej, modele iPhone 15 Pro i nowsze umożliwiają nagrywanie filmów w formacie Log, w akademickim systemie kodowania kolorów (ACES), który jest standardem branżowym w postprodukcji filmowej i telewizyjnej.

Najnowsze flagowce z Androidem wspierają HDR i nawet nagrywanie wideo 8K. Niektóre z nich umożliwiają również rejestrowanie w trybie Log, ale żaden nie oferuje zapisu wideo RAW z wykorzystaniem ACES. Ta funkcjonalność jest szczególnie przydatna dla profesjonalistów, którzy wykorzystują iPhone’a do tworzenia filmów, gdyż format ACES znacząco ułatwia ich pracę.

3. Zdjęcia o rozdzielczości 24 MP

Will Graf / www

Wraz z premierą iPhone’a 15 w 2023 roku, Apple ustawił domyślną rozdzielczość zdjęć z głównego aparatu na 24MP. Ta wyższa rozdzielczość przekłada się na wyraźnie lepszą ostrość obrazu, bez obniżania ogólnej jakości. Jest to również optymalny kompromis pomiędzy rozdzielczością 12MP a 48MP, które również są dostępne w tych smartfonach. Dzięki opanowaniu istotnych ustawień aparatu w iPhone, możesz w pełni wykorzystać potencjał 24MP.

Czołowe modele z Androidem często posiadają sensory o dużej rozdzielczości, na poziomie 50MP, a nawet 200MP, w połączeniu z potężnymi procesorami obrazu (ISP). Mimo to żaden z nich domyślnie nie robi zdjęć w 24MP. Zamiast tego stosują łączenie pikseli, aby uzyskać bardziej szczegółowe zdjęcie 12MP. Choć prezentuje się to imponująco, widoczny jest brak ostrości w porównaniu ze zdjęciem 24MP z iPhone’a. Posiadacze Samsunga Galaxy S24 mogą wykonywać zdjęcia 24MP za pomocą aplikacji ExpertRAW. Jednak tylko zaawansowani użytkownicy docenią elastyczność, jaką oferuje ExpertRAW w porównaniu do standardowej aplikacji aparatu Samsunga.

4. Lepsza jakość obrazu w aplikacjach zewnętrznych

Diego Thomazini / Shutterstock

Mimo że telefony z Androidem są wyposażone w lepszy sprzęt, zdjęcia z popularnych aplikacji społecznościowych, jak Instagram czy Snapchat, prezentują się gorzej niż te zrobione iPhone’ami. Powodem jest lepsza implementacja API aparatu przez Apple, co pozwala aplikacjom firm trzecich rejestrować zdjęcia o jakości zbliżonej do tej oferowanej przez domyślną aplikację aparatu.

To samo dotyczy nagrań wideo – urządzenia z Androidem rejestrują bardziej zaszumione i mniej szczegółowe filmy w aplikacjach społecznościowych. Mimo obietnic ze strony Google, iPhone’y wciąż wyróżniają się w tym aspekcie.

5. Szybkie nagrywanie krótkich filmów 4K

valiantsin suprunovich / Shutterstock

Na iPhone’ach, podobnie jak na większości smartfonów z Androidem, przytrzymanie przycisku migawki w aplikacji aparatu uruchamia szybkie nagrywanie krótkiego filmu. To bardzo przydatne, gdy trzeba szybko nagrać materiał na media społecznościowe lub gdy brakuje czasu na przełączenie na tryb wideo. Choć ta funkcja istnieje od lat, tylko iPhone 16 i iPhone 16 Pro rejestrują takie krótkie filmy w jakości 4K/60FPS z Dolby Vision. Urządzenia z Androidem, takie jak Samsung Galaxy S24 Ultra, nagrywają takie filmy jedynie w FHD+ przy 30FPS.

6. Doskonały tryb akcji

Apple zaprezentowało tryb akcji w iPhone 13 Pro w 2021 roku. Ta funkcja pozwala na nagrywanie stabilnych ujęć nawet w ruchu. Jak to zwykle u Apple bywa, nie byli pierwsi, ale nawet w 2024 roku, tryb akcji w iPhone’ach góruje nad konkurencyjnymi rozwiązaniami w Androidzie.

W iPhone 15 Pro i nowszych, tryb akcji może być używany z 3x lub 5x teleobiektywem, aby nagrywać super stabilne ujęcia. Możliwe jest również 2x cyfrowe przybliżenie, wykorzystując główny aparat 48MP.

Choć większość smartfonów z Androidem posiada podobną funkcję, zazwyczaj ograniczają one nagrywanie do obiektywu ultraszerokokątnego i głównego. Na przykład, w topowych telefonach Samsung, włączenie trybu Super Steady pozwala nagrywać jedynie przy ogniskowej 0.6x i 1x. Nie ma możliwości użycia teleobiektywu 5x do nagrywania.

7. Obsługa teleobiektywu w panoramie

Podobnie jak tryb akcji, iPhone’y oferują również lepszą implementację trybu panoramicznego w porównaniu do konkurencji z Androidem. Umożliwiają tworzenie panoram o ogromnej rozdzielczości 53MP. Co więcej, iPhone pozwala na robienie panoram przy powiększeniu 0.5x, 1x, 2x i 3x (lub 5x).

Mimo że flagowe modele Androida mają cztery obiektywy, panoramy można wykonywać tylko z obiektywu ultraszerokokątnego i głównego.

8. Zdjęcia i filmy przestrzenne

iPhone 15 Pro i nowsze umożliwiają robienie zdjęć i nagrywanie filmów w formacie przestrzennym. Takie materiały wyglądają w 3D, gdy są oglądane na goglach Apple Vision Pro lub Meta Quest. Dodatkowo, iPhone 16 Pro potrafi rejestrować dźwięk przestrzenny.

Warto przyznać, że robienie przestrzennych zdjęć i filmów telefonem ma sens tylko wtedy, gdy posiadasz odpowiedni headset AR/VR. Niemniej jednak, jest to funkcja, której na razie nie oferuje żaden telefon z Androidem.

Jak wynika z powyższej listy, współczesne iPhone’y przewyższają smartfony z Androidem w wielu aspektach, zwłaszcza w dziedzinie fotografii. Być może nie dysponują najlepszym sprzętem, ale doskonała implementacja kluczowych funkcji daje im znaczną przewagę nad urządzeniami z Androidem.