Pixel 9 Tensor G4: Benchmarki obnażają słabości flagowca Google

Firma Google wprowadziła na rynek swoją najświeższą linię flagowych smartfonów, Pixel 9, które wyposażono w zaawansowany chipset Tensor G4. Nowy układ Google Tensor G4, choć stanowi ewolucję w stosunku do zeszłorocznego Tensor G3, nie jest rewolucyjną zmianą. W celu dokładnej analizy przyrostu wydajności, poddaliśmy Tensor G4 serii rygorystycznych testów porównawczych, obejmujących Geekbench, 3DMark, AnTuTu oraz wiele innych, które szczegółowo omawiamy w tym opracowaniu. Artykuł ten zagłębia się w specyfikacje techniczne, przedstawia wyniki benchmarków i przedstawia naszą kompleksową ocenę tej nowej jednostki obliczeniowej. Jeśli jesteś entuzjastą nowych technologii lub po prostu pragniesz dowiedzieć się więcej o tym, czego można spodziewać się po Pixel 9, znajdziesz tutaj kluczowe informacje. Zbadajmy zatem, w jakie rozwiązania technologiczne zaopatrzono najnowszy smartfon i jak wypada na tle konkurencyjnych modeli.

Specyfikacja techniczna Google Tensor G4

Zanim przejdziemy do analizy wyników testów, zapoznaj się ze szczegółową specyfikacją układu Tensor G4:

Parametr Tensor G4
Procesor (CPU) Ośmiordzeniowy układ CPU
(konfiguracja 1+3+4)
Rdzenie CPU 1x 3,10 GHz (Cortex-X4)
3x 2,60 GHz (Cortex-A720)
4x 1,95 GHz (Cortex-A520)
Technologia wykonania Proces 4 nm firmy Samsung
Procesor graficzny (GPU) Mali-G715 MC7 GPU
Z taktowaniem do 940 MHz
Uczenie Maszynowe i AI Autorski układ TPU Google (nazwa kodowa: Rio)
Procesor sygnałowy obrazu (ISP) Autorski układ DSP Google (nazwa kodowa: Callisto)
Łączność Wi-Fi 7
Bluetooth 5.3
Modem Samsung Exynos 5400 5G
Do 14,79 Gb/s szczytowej prędkości pobierania
Funkcja SOS Satelitarnego
Dodatkowe Kodowanie i Dekodowanie AV1
Układ zabezpieczający Titan M2
Chip Ultra-szerokopasmowy
Obsługa NavIC

Tensor G4: Test procesora Geekbench 6

W teście Geekbench 6 CPU, Google Tensor G4 osiągnął wynik 1897 punktów w zadaniach jednowątkowych oraz 3721 punktów w zadaniach wielowątkowych. Wyniki te są zaskakująco niskie, nawet poniżej poziomu osiąganego przez Snapdragona 7+ Gen 3, procesor ze średniej półki cenowej.

Kilkakrotnie przeprowadziliśmy testy Geekbench, aby zweryfikować poprawność naszych ustaleń. Niestety, za każdym razem uzyskane rezultaty były nawet gorsze od tych przedstawionych powyżej.

Pomimo wykorzystania nowoczesnych rdzeni ARM, wynik w teście wielowątkowym nie przekroczył progu 4000 punktów. Warto podkreślić, że testy przeprowadziliśmy na modelu Pixel 9 Pro XL, wyposażonym w komorę parową, która powinna efektywnie odprowadzać ciepło. Wyniki standardowego Pixela 9 będą prawdopodobnie jeszcze niższe. Główną przyczyną tych wyników jest najprawdopodobniej proces technologiczny 4nm firmy Samsung, który nie jest najnowszy.

Wydaje się, że Google nie zastosowało ulepszonego procesu 4LPP+ oraz technologii FOWLP dla Tensor G4. Co więcej, Google znacząco obniżył taktowanie procesora, aby kontrolować temperaturę i wydłużyć czas pracy na baterii. Twierdzę tak, ponieważ układ nie powinien osiągać tak niskich wyników, pomimo tego, że główny rdzeń pracował z częstotliwością 3.10 GHz.

Podczas testów temperatura urządzenia nie przekroczyła 37 stopni Celsjusza, co sugeruje, że wydajność została celowo obniżona na rzecz lepszej żywotności baterii. Wnioskując, CPU Tensor G4 nie dostarcza maksymalnej wydajności i nie jest w stanie podołać długotrwałemu, intensywnemu obciążeniu.

Geekbench 6 CPU Tensor G4
Wynik jednowątkowy 1,897
Wynik wielowątkowy 3,721

Tensor G4: Test AnTuTu

W teście AnTuTu, Google Tensor G4 osiągnął wynik 1 253 407 punktów. I znów, wynik ten jest bardzo niski, jak na procesor, który ma napędzać flagowy smartfon. W teście CPU AnTuTu, uzyskał jedynie 337 131 punktów, a 7-rdzeniowy układ graficzny Mali-G715 – 444 488 punktów.

Co więcej, Google zastosowało w serii Pixel 9 starszą pamięć UFS 3.1, która jest wolniejsza od UFS 4.0. W teście pamięci AnTuTu, układ zdobył zaledwie 82 120 punktów.

AnTuTu Benchmark Tensor G4
Wynik ogólny AnTuTu 1,253,407
CPU 337,131
GPU 444,488
Pamięć 243,643
UX (Doświadczenie użytkownika) 228,145
Pamięć masowa 82,120

Tensor G4: Test obniżania wydajności CPU

W teście obniżania wydajności (throttling) CPU, wyniki opisane powyżej stają się jeszcze bardziej oczywiste. Test przeprowadziliśmy kilkukrotnie, aby dokładnie przeanalizować zachowanie procesora. W pierwszym teście wydajność procesora spadła do 71% maksymalnej wartości, a w drugim zaledwie do 42%. Oba testy trwały po 15 minut.

Seria Pixel 9 zaczyna ograniczać wydajność CPU Google Tensor G4 już na samym początku. Jedynie przy niskich temperaturach udaje się mu osiągnąć nieco wyższe prędkości. Podsumowując, procesor Tensor G4 nie został zaprojektowany do długotrwałej, maksymalnej wydajności.

Tensor G4: 3DMark Wild Life Extreme Stress Test

Przechodząc do testów GPU, przeprowadziliśmy 3DMark Wild Life Extreme Stress Test, aby ocenić 7-rdzeniowy układ ARM Mali-G715 w Tensor G4. Google po raz kolejny zastosowało ten sam układ GPU, co w zeszłym roku, chociaż jego taktowanie zostało zwiększone z 890 MHz do 940 MHz.

W naszych testach GPU uzyskał najlepszy wynik pętli na poziomie 2590, a najniższy wynik pętli wyniósł 1525 punktów. Stabilność wyniosła zaledwie 58,9%. Temperatura podczas testu obciążeniowego GPU oscylowała wokół 42 stopni Celsjusza. Oznacza to, że układ graficzny w Tensor G4 jest zdecydowanie słaby i jest to jednoznaczna porażka Google.

3DMark Wild Life Extreme Stress Test Tensor G4
Najlepszy wynik pętli 2,590
Najniższy wynik pętli 1,525
Stabilność 58.9%

Tensor G4: Geekbench AI

Aby przetestować jednostkę NPU, którą Google nazywa TPU, przeprowadziliśmy najnowszy test Geekbench AI na Tensor G4. Nawiasem mówiąc, TPU w Tensor G4 jest identyczny, jak w zeszłorocznym układzie Tensor G3. Jednostka TPU, wykorzystująca framework TensorFlow Lite, uzyskała zaledwie 289 punktów w teście Single Precision.

Geekbench AI Tensor G4 CPU Tensor G4 GPU Tensor G4 TPU/NPU
Wynik w pojedynczej precyzji 1,883 720 289
Wynik w połówkowej precyzji 1,837 825 4,145
Wynik z kwantyzacją 2,899 772 6,103

Aby zobrazować, jak słaby jest ten wynik, procesor A17 Pro firmy Apple osiągnął w tym samym teście 3930 punktów, wykorzystując swój Neural Engine. Jak widać, wyniki GPU w zadaniach AI są również znacznie niższe. Inferencja AI na CPU wykazuje przyzwoite wyniki, ale i tak konkurencja jest 2-3 razy szybsza.

Tensor G4: Test prędkości 5G

Na koniec, w teście prędkości 5G, nowy modem Samsung Exynos 5400 osiągnął maksymalną prędkość pobierania 174,8 Mb/s oraz prędkość wysyłania 35,1 Mb/s. Przeprowadziliśmy wiele testów prędkości 5G i okazało się, że modem jest bardzo niestabilny. Czasami modem działał dobrze, a innym razem prędkości spadały nawet o połowę.

Tensor G4: Podsumowanie testów

W teorii, najnowszy Google Tensor G4 korzysta z nowoczesnych rdzeni ARM, a częstotliwość taktowania rdzeni CPU jest umiarkowanie wysoka. Jednak optymalizacja współpracy między systemem operacyjnym a procesorem jest bardzo (naprawdę, naprawdę, naprawdę) konserwatywna. Telefon poważnie ogranicza procesor, aby utrzymać niską temperaturę telefonów Pixel 9 i oszczędzać energię baterii, co negatywnie wpływa na wydajność.

Wydajność i stabilność układu graficznego są także rozczarowujące. Użycie starszej pamięci UFS 3.1 to kolejny błąd. Nie wspominając o tym, że wykorzystano moduł TPU poprzedniej generacji. Jedyną pozytywną kwestią jest ulepszony modem Exynos 5400, który znowu cechuje się niestabilną prędkością.

Rozumiem, że wyniki benchmarków nie oddają pełnego obrazu. Jednakże, wydając ponad tysiąc dolarów (1490 USD w Indiach, przeliczone z INR na USD), oczekuje się, że telefon będzie posiadał co najmniej konkurencyjny procesor.

Uważam, że Google Tensor G4 nie jest procesorem flagowym. Wygląda na to, że będziemy musieli poczekać kolejny rok, aby Google ulepszył swoje komponenty (a może i nie). Czy jesteś już użytkownikiem Pixela 9 lub 9 Pro? Jakie są Twoje wrażenia z użytkowania telefonu? Podziel się nimi w komentarzach poniżej.