iPad: Czy warto kupić klawiaturę Apple? Tańsze alternatywy!

Alternatywne Klawiatury do iPada: Dlaczego Zrezygnowałem z Opcji Apple

W dobie wszechobecnej technologii, dobór odpowiednich narzędzi do pracy czy nauki nabiera kluczowego znaczenia. Osobiście, podobnie jak wielu, wykorzystuję zarówno laptopy, jak i tablety, aby dostosować się do rozmaitych zadań. Często jednak pojawia się niechęć do noszenia ze sobą obu urządzeń jednocześnie – na przykład MacBooka i iPada, zwłaszcza gdy wiele zadań można wykonać na obu z nich. W związku z tym, zacząłem poszukiwać etui z klawiaturą dla mojego iPada, ale nie chciałem od razu inwestować w drogie klawiatury od Apple. Poniżej przedstawiam argumenty, które przekonały mnie do wyboru bardziej ekonomicznej alternatywy.

1. Klawiatury innych producentów są bardziej przystępne cenowo

Chociaż jestem wielkim entuzjastą produktów Apple, ich ceny często przekraczają moje możliwości finansowe. Posiadając MacBooka, który służy mi do większości zadań, potrzebowałem klawiatury do iPada głównie do pisania okazjonalnych artykułów czy odpisywania na maile w sytuacjach, gdy nie mam przy sobie laptopa – na przykład w trakcie zajęć na uczelni. Apple proponuje dwa rozwiązania dla mojego iPada Air 5. generacji: Magic Keyboard oraz Smart Keyboard Folio, wycenione odpowiednio na 299 i 179 dolarów. Mimo że byłbym w stanie uzasadnić taki wydatek, gdybym głównie polegał na iPadzie, uważam, że przeznaczenie tak dużej sumy na akcesorium do urządzenia, które zazwyczaj wykorzystuję do nauki, jest po prostu nieekonomiczne.

Aryan Surendranath/www

Wtedy zdałem sobie sprawę, że klawiatura od innej firmy będzie idealnym rozwiązaniem. Zaspokoiłaby moje potrzeby, a jednocześnie pozwoliłaby mi sporo zaoszczędzić. W końcu zdecydowałem się na zakup Logitech Pebble Keys 2 K380s za 39,99 dolarów bezpośrednio od Logitech. Co ciekawe, można ją znaleźć na Amazonie nawet za 27 dolarów.

Mahnoor Faisal/www

Podsumowując, niezależnie od tego, czy wybierzemy Logitecha, czy inną markę, klawiatury alternatywne są zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż firmowe akcesoria Apple. Dlatego też, w wielu przypadkach, warto rozważyć zakup tańszej opcji zamiast inwestować w Magic Keyboard.

2. Klawiatury Apple do iPada nie są zbyt praktyczne

Używając iPada głównie do sporządzania notatek, często przełączam się między pisaniem za pomocą Apple Pencil a wprowadzaniem tekstu z klawiatury. Żadne z akcesoriów klawiaturowych Apple dedykowanych dla mojego iPada Air nie składa się na tyle, aby nie przeszkadzać podczas korzystania z rysika.

Mogę ewentualnie korzystać z iPada pod kątem lub złożyć klawiaturę na tył, co nie jest wygodne przy dłuższej pracy z Apple Pencil. To uniemożliwia komfortowe połączenie pisania za pomocą rysika z jednoczesną dostępnością klawiatury.

Z tego powodu osobna klawiatura Bluetooth, którą mogę łatwo odłożyć, gdy potrzebuję użyć Apple Pencil i z powrotem, gdy wracam do pisania, jest dla mnie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.

Mahnoor Faisal/www

3. Klawiatury Apple do iPada nie oferują pełnej ochrony

Chcę za wszelką cenę uniknąć sytuacji, w której muszę wydać spore pieniądze na naprawę czy wymianę ekranu mojego iPada, gdy ten przypadkowo wypadnie mi z rąk. Dlatego zaraz po zakupie iPada zdecydowałem się na zakup solidnego etui, które chroni go z każdej strony.

Klawiatury Magic Keyboard i Smart Keyboard Apple łączą się z iPadem za pomocą magnesów i złącza Smart Connector. To w zasadzie zmusza mnie do wyboru: albo używam iPada bez pokrowca, albo muszę go ściągać za każdym razem, gdy chcę podłączyć klawiaturę. Owszem, klawiatury Apple zapewniają pewną ochronę, osłaniając przód i tył iPada, gdy są zamknięte.

Hamlin Rozario/www

Jednak nie oferują one żadnego zabezpieczenia dla odkrytych krawędzi iPada, co sprawia, że nie czuję się komfortowo, traktując klawiaturę jako etui. Ponieważ korzystam także z Apple Pencil drugiej generacji, która magnetycznie przylega do boku iPada, jego bezpieczeństwo również jest zagrożone, ponieważ pokrowce Apple nie mają zabezpieczeń ani dedykowanego miejsca na niego, w przeciwieństwie do wielu tradycyjnych etui.

Przechodzenie od etui do klawiatury Apple wydało mi się zbyt skomplikowane, dlatego stwierdziłem, że najlepszym rozwiązaniem będzie klawiatura łącząca się przez Bluetooth, bez konieczności magnetycznego mocowania do iPada. Dzięki temu mogę bez przeszkód wsunąć iPada do torby, a klawiaturę Bluetooth przenosić osobno!

4. Moja klawiatura umożliwia przełączanie między trzema urządzeniami

Jeżeli pracujesz na kilku urządzeniach, takich jak MacBook i iPad, z pewnością wiesz, że pisanie na klawiaturach Apple przeznaczonych dla iPada może być uciążliwe, szczególnie jeśli posiadasz model 11-calowy.

Funkcja Universal Control pozwala na korzystanie z klawiatury i gładzika Maca z iPadem i odwrotnie, ale jeśli jesteś użytkownikiem Windows, nie masz takiej opcji. Natomiast Logitech Pebble Keys 2 posiada przyciski Easy-Switch, które umożliwiają przełączanie się między trzema urządzeniami jednym naciśnięciem. Dzięki temu mogę łatwo przechodzić z laptopa do iPada, a nawet telefonu.

Wybierając odpowiednią klawiaturę do iPada, warto wziąć pod uwagę własne potrzeby, budżet i preferowany komfort użytkowania. Jeśli traktujesz iPada jako zamiennik MacBooka, nie korzystasz z rysika, a pisanie jest Twoim głównym celem, być może uzasadnisz wydatek na klawiaturę Apple. W innym przypadku zdecydowanie polecam rozważenie zakupu osobnej klawiatury Bluetooth.