Wprowadzenie
Smartfony z linii Pixel, od momentu swojego debiutu, zawsze wyróżniały się oprogramowaniem, które łączy zaawansowane technologie z prostotą obsługi. W przypadku najnowszej serii Pixel 9 ta tendencja jest kontynuowana. Najnowszy model został wyposażony w szereg nowatorskich rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, które powinny zainteresować nawet najbardziej wymagających entuzjastów nowinek technologicznych. Od zaawansowanych narzędzi do obróbki zdjęć, po zupełnie nowe rozwiązania takie jak Pixel Studio, model Pixel 9 Pro XL oferuje szerokie spektrum możliwości, które warto dokładnie zbadać. W niniejszym artykule dokonam szczegółowej analizy i oceny różnorodnych funkcji AI, zaimplementowanych w Pixelu 9, szeregując je według subiektywnej oceny – od tych najmniej do tych najbardziej praktycznych, użytecznych i precyzyjnych. Celem tej analizy jest ocena, czy nowe funkcje oparte na AI, którymi Google promuje swoje urządzenie, rzeczywiście uzasadniają jego cenę – Pixel 9 jest wyceniony na około 799 dolarów, co stawia go w bezpośredniej konkurencji z najnowszymi iPhone’ami i flagowymi modelami Samsunga. Po tygodniu intensywnego korzystania z Pixel 9 Pro podzielę się swoimi wnioskami dotyczącymi tych nowości.
8. AI w Aplikacjach Pogoda i Zrzuty Ekranu
Wraz z premierą serii Pixel 9 zadebiutowały nowe, dedykowane aplikacje – do wykonywania zrzutów ekranu oraz nowa aplikacja pogodowa. Obie te aplikacje posiadają funkcje podsumowań generowanych przez AI. W przypadku aplikacji pogodowej AI generuje skrócone prognozy warunków atmosferycznych, co eliminuje konieczność przekopywania się przez rozbudowane interfejsy, aby sprawdzić, czy konieczne będzie zabranie ze sobą parasola.
Natomiast w aplikacji Zrzuty Ekranu AI jest w stanie streścić zawartość obrazu, niezależnie od tego, czy jest to zdjęcie, czy długi artykuł. Chociaż ta funkcja czasami okazuje się użyteczna, nie jest to coś, za czym szczególnie bym tęsknił, gdyby zniknęła. Co więcej, podsumowania pogodowe przestały działać po zaledwie kilku godzinach testów.
7. Pixel Studio
Nowa, niezależna aplikacja Pixel Studio, umożliwia generowanie obrazów na podstawie wprowadzonych opisów, podobnie jak w przypadku narzędzi takich jak DALL-E czy Midjourney. Chociaż sama idea udostępnienia tego narzędzia użytkownikom jest godna pochwały, to wymaga ono stałego połączenia z Internetem. Efekty działania AI są zgodne z oczekiwaniami – niektóre obrazy są bardzo dopracowane, a inne dosyć osobliwe. Moim zdaniem, wartość tego narzędzia jest ograniczona, szczególnie dla osób, które sporadycznie potrzebują grafik wygenerowanych przez sztuczną inteligencję.
6. Video Boost
Video Boost to funkcja, która ma za zadanie podnieść jakość nagrywanych filmów poprzez redukcję rozmyć, stabilizację obrazu oraz poprawę odwzorowania kolorów. Chociaż była już dostępna w modelu Pixel 8 Pro, w Pixel 9 Pro i XL zyskała możliwość nagrywania materiałów w rozdzielczości 8K. Należy jednak pamiętać, że funkcja ta wymaga aktywacji przed rozpoczęciem nagrywania, a proces przetwarzania materiału zajmuje pewien czas. Zamiast natywnego nagrywania w 8K, preferowałbym, aby ta funkcja działała w tle.
5. Zoom Enhance
Funkcja Zoom Enhance, zapowiadana jeszcze w Pixel 8 Pro, ostatecznie trafiła do Pixel 9 Pro i 9 Pro XL. Pozwala ona na przycięcie fragmentu obrazu i poprawę jego ostrości przy użyciu AI. Chociaż część zdjęć po obróbce wyglądała bardzo dobrze, to inne nie spełniły pokładanych w niej oczekiwań. Funkcja ta czasami ma problemy z rozpoznawaniem obiektów, co negatywnie wpłynęło na jej ocenę.
4. Reimagine
Reimagine to nowa funkcja w narzędziu Magic Editor, która pozwala na przekształcanie wybranego fragmentu obrazu na podstawie podanego opisu. Chociaż niektóre transformacje były zaskakująco udane, to system często generował przypadkowe i niekonsekwentne rezultaty, co sprawia, że funkcja jest bardziej „sztuczna” niż faktycznie użyteczna.
3. Gemini Live
Gemini Live to nowy chatbot konwersacyjny, który nie jest dostępny wyłącznie na urządzeniach z serii Pixel 9. Aby z niego korzystać, konieczne jest posiadanie subskrypcji Gemini Advanced. Interakcje z botem wydają się płynniejsze, chociaż podczas testów zdarzało mu się zapominać kontekst rozmowy. Mimo wszystko robi on wrażenie.
2. Auto Frame
Funkcja Auto Frame automatycznie kadruje obiekty znajdujące się w centrum kadru i wypełnia puste przestrzenie obrazu za pomocą generowania treści przez AI. Działa ona bardzo dobrze, rozumiejąc otoczenie, co czyni ją przydatnym narzędziem dla osób, które mają trudności z prawidłowym kadrowaniem zdjęć.
1. Add Me
Funkcja Add Me, wykorzystująca elementy rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji, rozwiązuje problemy związane z robieniem zdjęć grupowych. Pozwala na zrobienie zdjęcia grupowego nawet w sytuacji, gdy nie ma nas w kadrze. Pomimo tego, że czasami zdarzają się błędy, jej lokalne działanie otwiera zupełnie nowe możliwości, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów.
Podsumowanie
Chociaż niektóre funkcje, takie jak Add Me, Auto Frame czy Reimagine, stanowią istotny krok naprzód w innowacjach Google, to większość z pozostałych wydaje się być tylko niepotrzebnym dodatkiem, bez większego potencjału na przyszłość. Dla części użytkowników funkcje AI w Pixelu 9 mogą okazać się przełomowe, ale dla innych będą tylko krótkotrwałym trendem. Jeżeli jesteś już użytkownikiem Pixela 9, zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach!