Wear OS 5: Nowe funkcje, data premiery i kompatybilne zegarki

Firma Google w końcu zaprezentowała najnowszą odsłonę swojego systemu Wear OS, sygnowaną numerem 5. To jedna z pierwszych tak istotnych aktualizacji w ciągu minionego roku. Wersja ta, dostępna początkowo dla deweloperów, zadebiutowała wraz z premierą zegarków Galaxy Watch 7 oraz Pixel Watch 3. Teraz jest stopniowo udostępniana na coraz większej liczbie urządzeń pracujących pod kontrolą Wear OS. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze informacje o Wear OS 5, w tym datę jego udostępnienia, nowe funkcje oraz listę kompatybilnych urządzeń. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się, co nowego przynosi ta aktualizacja i czy warto na nią czekać.

Wear OS 5: Kiedy nastąpiła premiera?

Google poinformowało o wprowadzeniu Wear OS 5 podczas konferencji Google I/O 2024, jednak dokładna data premiery nie została wówczas ujawniona. Do czasu oficjalnego wydania, jedynymi urządzeniami obsługującymi nową wersję systemu były zegarki Pixel Watch 3, Galaxy Watch 7 oraz Galaxy Watch Ultra.

System Wear OS 5 został oficjalnie udostępniony 25 września 2024 roku i jest obecnie dostępny dla wszystkich zegarków Pixel Watch oraz Galaxy Watch 7. Aktualizacja wkrótce zostanie wprowadzona na pozostałe zegarki Galaxy, poczynając od serii Galaxy Watch 4 (szczegóły poniżej).

Wear OS 5: Jakie nowości wprowadza?

Wear OS 5 to aktualizacja bazująca na Androidzie 14, zastępując poprzednią wersję 13. Pojawiają się sygnały, że Google już pracuje nad wersją Wear OS 5.1, która ma opierać się na Androidzie 15. Wprowadzenie aktualizacji Wear OS 5 dla starszych modeli Pixel Watch było zaskoczeniem, ponieważ powszechnie oczekiwano jej premiery w tym samym czasie co Androida 15 w październiku.

W kwestii funkcjonalności, początkowo nie ma ich zbyt wiele. Najważniejszą zmianą jest jednak Format Tarczy Zegarka, który został zaprezentowany w minionym roku przy współpracy z firmą Samsung. Ułatwia on projektantom tworzenie tarcz zegarka dla urządzeń Wear OS poprzez zastosowanie XML, zamiast plików wykonywalnych. Co więcej, pojawiły się nowe możliwości w projektowaniu tarcz oraz implementacji komplikacji, wraz z optymalizacją działania baterii oraz wydajności.

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Google

Pomimo istotnych modyfikacji w obszarze tarcz zegarka, Wear OS 5 nie wprowadza wielu innych unikalnych funkcji. Pojawia się nowa aplikacja do rejestrowania dźwięku, udoskonalenia w aplikacji Pixel Camera oraz siatka układu w menu aplikacji, lecz są to rozwiązania dedykowane wyłącznie zegarkom Pixel. Nowe funkcje w Wear OS 5 są raczej skromne i sprawiają wrażenie jedynie drobnej aktualizacji.

Wear OS 5: Na jakich zegarkach zadziała?

Najnowsze zegarki Pixel Watch 3 oraz Galaxy Watch 7/Ultra jako pierwsze otrzymały system Wear OS 5. Do tego grona dołączają teraz również niedawno wprowadzone na rynek Pixel Watch 2 oraz oryginalny Pixel Watch.

W przypadku zegarków Samsung, One UI 6 Watch jest obecnie w fazie testów beta dla serii Galaxy Watch 4 i nowszych, a jego udostępnienie planowane jest na koniec bieżącego roku. Firma OnePlus nie ogłosiła jeszcze harmonogramu wprowadzenia Wear OS 5 dla zegarków OnePlus Watch 2 oraz 2R. Poniżej znajduje się lista wszystkich urządzeń, które mają otrzymać aktualizację.

  • Google Pixel Watch 2 (dostępny już teraz)
  • Google Pixel Watch (dostępny już teraz)
  • Samsung Galaxy Watch 6 seria (wkrótce)
  • Samsung Galaxy Watch 5 seria (wkrótce)
  • Samsung Galaxy Watch 4 seria (wkrótce)
  • OnePlus Watch 2, 2R (wkrótce)

Jakie funkcje powinny pojawić się w Wear OS 5?

Poza kilkoma rozwiązaniami dedykowanymi Androidowi 14 oraz ulepszeniami w zakresie oszczędzania baterii, Wear OS 5 nie wprowadza wielu godnych uwagi nowości. Poniżej lista funkcji, które chcielibyśmy zobaczyć w przyszłości.

  • Gemini na nadgarstku: Wear OS już teraz umożliwia uruchomienie Asystenta Google przy użyciu bocznego przycisku. Wyobraźmy sobie, że na nadgarstku mamy dostęp do Gemini. Brzmi interesująco, prawda? Taka funkcjonalność mogłaby zdecydowanie podnieść pozycję Wear OS w porównaniu do Apple watchOS.
  • Więcej gestów znanych z Apple Watch: Jedną z przydatnych funkcji, którą Apple wprowadziło jako pierwsze, a następnie Samsung w One UI 6, jest możliwość podwójnego stuknięcia. Umożliwia ona interakcję z powiadomieniami, połączeniami, alertami, zdalnym sterowaniem aparatem, stoperem i innymi aplikacjami za pomocą lekkiego dotknięcia palcami. Pixel Watch nie oferuje nawet podstawowych gestów, a nowa aktualizacja niczego w tej kwestii nie zmienia.
  • Kalibracja opcji „Podnieś, aby obudzić”: Niedawno zwracaliśmy uwagę na to, że funkcja „Podnieś, aby obudzić” to problem, którym Wear OS powinien jak najszybciej się zająć. W oczekiwaniu na tę aktualizację, liczyliśmy na możliwość kalibracji czułości podnoszenia, ale niestety nic się nie zmieniło.
  • Szybki dostęp do ustawień i powiadomień z poziomu dowolnej aplikacji: W watchOS doceniamy to, że niezależnie od używanej aplikacji czy ekranu, mamy w każdej chwili dostęp do Centrum Sterowania zegarka lub Centrum Powiadomień. Chociaż One UI Watch oferowało już tę funkcję, to brakuje jej w Wear OS na Pixel Watch. Zmusza to nas do powrotu do ekranu głównego, aby wykonać proste czynności, takie jak sprawdzenie powiadomień czy wyłączenie Wi-Fi. Mieliśmy nadzieję, że to zostanie rozwiązane w Wear OS 5, ale musimy niestety poczekać na przyszłą wersję, aby móc cieszyć się tą poprawką.
  • Efektywna integracja narzędzi monitorowania Fitbit: Google i Samsung oferują dedykowane sensory do monitorowania zdrowia i snu. Mimo przejęcia firmy Fitbit ponad trzy lata temu, Wear OS nadal nie wykorzystuje w pełni potencjału narzędzi i analiz oferowanych przez Fitbit. Mamy nadzieję, że w przyszłych odsłonach Wear OS ulegnie to zmianie, a użytkownicy zyskają łatwiejszy dostęp do swoich danych z dowolnego urządzenia.

To wszystko, co na razie warto wiedzieć o nowej wersji systemu. Jakie funkcje chcielibyście zobaczyć w kolejnych wersjach Wear OS? Zachęcamy do podzielenia się swoimi opiniami w komentarzach.

Ajaay Srinivasan

Pasja Ajaaya do technologii narodziła się w młodym wieku, gdy Nokia N-Gage wzbudziła jego zainteresowanie. Od 2016 roku poświęca się swojej pasji, tworząc wyjaśnienia i poradniki dotyczące systemów iOS, macOS, Android, mediów społecznościowych, prywatności oraz cyberbezpieczeństwa, a także sztucznej inteligencji. W czasie wolnym Ajaay lubi grać w EAFC, relaksować się słuchając muzyki na otwartych słuchawkach, budować wymarzone urządzenia audiofilskie lub obserwować, jak Arsenal próbuje utrzymać czyste konto.