Darmowe napisy do filmów: 4 najlepsze strony i poradnik pobierania w VLC

Kluczowe informacje

  • Najlepsze witryny do pozyskiwania napisów to OpenSubtitles, Podnapisi, Addic7ed i TVsubtitles.
  • Aby napisy działały, pliki z napisami muszą mieć identyczną nazwę jak pliki wideo i znajdować się w tej samej lokalizacji.
  • Odtwarzacz VLC umożliwia zarówno proste ręczne dodawanie napisów, jak i ich bezpośrednie pobieranie z poziomu aplikacji.

Wiele osób podczas seansów filmowych i serialowych korzysta z napisów, a ich brak może być źródłem frustracji. Często brakuje nam tłumaczeń w najmniej odpowiednich momentach. Na szczęście istnieje wiele portali internetowych oferujących bogate bazy napisów. W tym artykule omówimy najkorzystniejsze opcje umożliwiające pobieranie darmowych napisów oraz przedstawimy sposób ich dodawania do programów odtwarzających filmy. Wyjaśnimy również, dlaczego warto korzystać z tych źródeł oraz jak unikać problemów z odtwarzaniem, aby maksymalnie cieszyć się filmowymi wrażeniami.

Skąd pobrać napisy do filmu lub serialu?

Zanim przystąpimy do dalszej części, musimy najpierw znaleźć odpowiednie napisy. Oto lista najlepszych stron, które mogą nam w tym pomóc.

1. OpenSubtitles

OpenSubtitles to jedno z największych archiwów napisów dostępnych online. Mimo że wygląd serwisu może nie jest najnowocześniejszy, to jest on regularnie aktualizowany, oferując napisy do filmów i seriali z różnych okresów. Nie jest wymagana rejestracja, by móc pobierać napisy.

Dodatkowe, przydatne funkcje to możliwość zgłaszania brakujących napisów, zaawansowane narzędzia do filtrowania wyników wyszukiwania oraz wbudowane dane z zewnętrznych platform, takich jak IMDb.

2. Podnapisi

Podnapisi, mimo mylącej nazwy sugerującej podcasty, to doskonałe źródło napisów do ponad 64 000 filmów i 8 000 seriali. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz tu napisy, których szukasz.

W sumie serwis udostępnia około dwóch milionów napisów w różnych językach i formatach, z czego 115 000 jest specjalnie dostosowanych do potrzeb osób niedosłyszących.

Dzięki przejrzystej i szybkiej nawigacji oraz intuicyjnemu wyszukiwaniu (z opcją filtrowania po słowach kluczowych, sezonach, języku, FPS i innych parametrach), Podnapisi to świetny wybór do wyszukiwania napisów.

3. Addic7ed

Pomimo niezbyt nowoczesnego interfejsu, Addic7ed jest doskonałą stroną do pobierania napisów z uwagi na różnorodność treści. Nowe napisy są regularnie dodawane, a do wyszukania interesujących nas pozycji wystarczy skorzystać z paska wyszukiwania.

Jeśli czegoś brakuje, można skorzystać z forum, gdzie inni użytkownicy mogą pomóc w znalezieniu napisów. Dodatkowo, na stronie dostępne są poradniki, które uczą, jak samodzielnie tworzyć napisy.

4. TVsubtitles

Chociaż nazwa sugeruje, że TVsubtitles koncentruje się wyłącznie na serialach telewizyjnych, można tu znaleźć również napisy do filmów. Strona oferuje obszerny zbiór napisów do wielu seriali, obejmujących różne dekady i gatunki.

Wybór napisów do filmów jest nieco mniejszy, dlatego w przypadku ich poszukiwania lepiej skorzystać z innej strony. Niemniej jednak, kilka pozycji jest tu dostępnych.

Jak dodawać napisy do filmów i seriali?

Większość darmowych odtwarzaczy multimedialnych automatycznie wykrywa i ładuje napisy, o ile są one właściwie nazwane.

Zazwyczaj wystarczy nadać plikowi z napisami identyczną nazwę jak plik wideo. Ta zasada działa w przypadku większości formatów wideo (np. AVI, MKV, MP4) i popularnych formatów plików z napisami (np. SCC, SRT, SUB, VTT). Ważne jest również, aby zarówno plik wideo, jak i plik z napisami znajdowały się w tym samym katalogu.

Po spełnieniu tych warunków, uruchomienie pliku wideo powinno spowodować automatyczne załadowanie napisów przez odtwarzacz.

Co jednak, gdy napisy nie są ładowane automatycznie? A może plik wideo ma wbudowaną ścieżkę z napisami, a chcemy ją zastąpić zewnętrznym plikiem? W takich przypadkach konieczne będzie ręczne załadowanie pliku z napisami i wybranie odpowiedniej ścieżki w odtwarzaczu.

Jak ręcznie aktywować ścieżki z napisami do wideo?

Przedstawimy to na przykładzie programu VLC Media Player, popularnego i cenionego odtwarzacza multimedialnego.

Aby ręcznie dodać plik z napisami, nawet jeśli nie jest on umieszczony w tym samym katalogu co wideo:

  • Uruchom plik wideo w VLC.
  • W górnym menu kliknij „Napisy” i wybierz „Dodaj plik z napisami”.
  • Wskaż plik z napisami, zaznacz go i kliknij „Otwórz”.
  • Można załadować wiele ścieżek z napisami i swobodnie się między nimi przełączać. Jest to szczególnie przydatne w przypadku niektórych plików filmowych, zwłaszcza w formacie MKV, które mogą zawierać napisy w różnych językach. Jest to jedna z wielu mało znanych, ale użytecznych funkcji VLC.

    Aby zmienić aktualnie wyświetlaną ścieżkę z napisami, przejdź do „Napisy” > „Ścieżka napisów” > „Ścieżka #”.

    Jak pobierać napisy bezpośrednio przez odtwarzacz VLC?

    Wymienione wcześniej strony internetowe są bardzo przydatne. Jednak, gdy zależy nam, aby napisy były dostępne w każdej sytuacji, ręczne ich wyszukiwanie i pobieranie może być uciążliwe.

    Na szczęście niektóre odtwarzacze multimedialne oferują możliwość wyszukiwania i pobierania napisów bezpośrednio z poziomu aplikacji. Niektóre z nich potrafią nawet automatycznie znaleźć napisy na podstawie nazwy aktualnie oglądanego pliku wideo.

    Po raz kolejny polecamy VLC Player, który wykorzystuje wtyczkę o nazwie VLsub do wyszukiwania napisów w serwisie OpenSubtitles.

  • Uruchom VLC Player i odtwórz wybrany film.
  • W górnym menu wybierz „Widok” > „VLsub”.
  • Aby uzyskać najdokładniejsze rezultaty, wybierz „Wyszukiwanie po hashu”, ponieważ opiera się ono na dokładnym identyfikatorze oglądanego pliku wideo. Można też ręcznie wpisać tytuł w polu „Tytuł” (ewentualnie uzupełnić pola takie jak język napisów i sezon) i wybrać „Wyszukiwanie po nazwie”.
  • Z listy wyników wybierz odpowiedni plik z napisami.
  • Przed kontynuowaniem upewnij się, że ewentualne istniejące pliki z napisami zostaną nadpisane bez dodatkowego potwierdzenia. W razie potrzeby przenieś je do innego katalogu.
  • Gdy będziesz gotowy, kliknij „Pobierz zaznaczone”.
  • Plik z napisami zostanie zapisany w tym samym folderze, co odtwarzane wideo, z odpowiednio dopasowaną nazwą. Oznacza to, że VLC automatycznie załaduje napisy przy następnym uruchomieniu wideo. W menu „Napisy” > „Ścieżka napisów” można zmieniać aktualnie wyświetlane napisy.

    Napisy mobilne nie stanowią problemu dzięki VLC Player

    Znając już sposoby na pobieranie i korzystanie z napisów, nie będziesz musiał się więcej męczyć z domyślaniem się dialogów zagłuszanych przez głośne efekty dźwiękowe. Na szczęście, większość platform streamingowych oferuje napisy w wielu językach, co eliminuje konieczność szukania ich na własną rękę.

    Choć większość opisanych tu wskazówek dotyczyła napisów do filmów oglądanych na komputerze, możesz bez problemu dodawać napisy również do filmów odtwarzanych na urządzeniach mobilnych. VLC Player to nadal najlepsze rozwiązanie także w tym przypadku.