Kluczowe informacje
- Zanim ponownie zainstalujesz sterowniki karty graficznej, pobierz najnowsze wersje, zrestartuj komputer i odłącz go od internetu.
- Stare sterowniki możesz usunąć za pomocą Menedżera urządzeń Windows lub programu Driver Display Uninstaller.
- Następnie zainstaluj sterowniki na nowo, korzystając z Menedżera urządzeń Windows lub pobierając je bezpośrednio ze strony producenta karty.
Problemy z działaniem sterowników karty graficznej są zazwyczaj łatwe do zauważenia. Niestety, aktualizacje sterowników GPU czasami bywają przyczyną tego typu komplikacji. W tym tekście przedstawimy pierwsze kroki, które należy wykonać, by na nowo zainstalować sterowniki GPU oraz sposoby, dzięki którym można rozpocząć cały proces od podstaw.
Wybór metody instalacji i usuwania sterowników
Przed przystąpieniem do odinstalowania i ponownej instalacji sterowników GPU, musisz zdecydować, jaką metodę zastosujesz. Masz do wyboru dwie drogi instalacji: wykorzystanie instalatorów dostarczonych przez producenta karty graficznej lub skorzystanie z Menedżera urządzeń systemu Windows.
Menedżer urządzeń Windows jest prosty w obsłudze, ale ma pewne ograniczenie: wyszukuje tylko te sterowniki, które posiadają certyfikat Windows. Wiele renomowanych sterowników nie zawsze jest certyfikowanych przez Microsoft. Jeśli planujesz użyć sterowników od producenta, Menedżer urządzeń powinien służyć tylko do usunięcia tych, które aktualnie są zainstalowane.
Jeżeli zamierzasz wykorzystać Menedżera urządzeń Windows do ponownej instalacji, nie odinstalowuj sterowników.
W przypadku instalacji sterowników pobranych od producenta, zaleca się skorzystanie z opcji czystej instalacji, którą oferuje instalator. Większość sterowników udostępnianych na oficjalnych stronach producentów posiada intuicyjny kreator, który prowadzi użytkownika przez proces instalacji. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut.
Odinstalowywanie sterowników jest znacznie łatwiejsze. Zazwyczaj, najlepiej jest usunąć je za pomocą Menedżera urządzeń Windows. Jeśli jednak masz problem z uporczywym sterownikiem, Driver Display Uninstaller może pomóc ci go usunąć z systemu definitywnie.
Podsumowując, aby poprawnie odinstalować i zainstalować sterowniki GPU, wykonaj te kroki:
- Usuń sterowniki GPU przy użyciu Menedżera urządzeń Windows.
- Jeżeli to nie zadziała, skorzystaj z Driver Display Uninstaller, aby usunąć sterowniki na siłę.
- Zainstaluj nowe sterowniki, pobierając je z oficjalnej strony producenta (zazwyczaj działają one najlepiej).
- Możesz też ponownie zainstalować podstawowe sterowniki GPU, wykorzystując Menedżera urządzeń Windows.
Odinstalowywanie sterowników za pomocą Menedżera urządzeń Windows
Menedżer urządzeń to narzędzie systemowe służące do konfiguracji podłączonych urządzeń. Za jego pomocą można aktualizować, przywracać i usuwać sterowniki. Wystarczy wpisać „Menedżer urządzeń” w pasku wyszukiwania, aby otworzyć to narzędzie.
Następnie przejdź do sekcji „Karty graficzne”, kliknij prawym przyciskiem myszy na swojej karcie i wybierz „Właściwości”.
Przejdź do zakładki „Sterownik”. W tym miejscu znajdziesz opcje „Aktualizuj sterownik”, „Przywróć sterownik” i „Odinstaluj urządzenie”.
Opcja usunięcia sterownika znajduje się w ostatniej z wymienionych opcji.
To wszystko. Po kliknięciu „Odinstaluj” dotychczasowy sterownik karty graficznej zostanie usunięty. Jeśli zauważysz, że nie został usunięty w całości, może być konieczne użycie Driver Display Uninstaller, aby dokończyć zadanie.
Usuwanie uporczywych sterowników GPU przy użyciu Driver Display Uninstaller
Driver Display Uninstaller, znany również jako DDU, jest preferowanym narzędziem wielu entuzjastów komputerowych. Jest to aplikacja stworzona przez Wagnardsoft, która umożliwia usuwanie sterowników kart graficznych firm AMD, Nvidia i Intel. DDU działa niezwykle dokładnie i usuwa wszystkie elementy powiązane ze sterownikami GPU.
Aby pobrać DDU, wejdź na stronę Wagnardsoft i pobierz najnowszą wersję. W chwili pisania tego tekstu, najnowsza wersja to 18.0.4.0, co widać na ilustracji:
Następnie odszukaj frazę „Kliknij tutaj, aby pobrać i uzyskać wsparcie” i kliknij ją. Przeniesie Cię ona na kolejną stronę, gdzie znajdziesz napis „Oficjalne pobranie tutaj”. Kliknij, aby rozpocząć pobieranie. Otrzymasz plik wykonywalny – uruchom go i kliknij „Wypakuj”.
Powinieneś otrzymać folder o nazwie zbliżonej do DDU v18.0.4.0, w zależności od numeru wersji. Tak wygląda zawartość folderu:
Aby uruchomić DDU, otwórz folder i uruchom plik Display Driver Uninstaller.exe. Zanim cokolwiek zrobisz, aplikacja może zamknąć niektóre inne aplikacje, a następnie pokaże listę opcji:
Po prostu kliknij „Zamknij”. DDU zaleca przejście do trybu awaryjnego przed usunięciem sterowników, jednak nie jest to obowiązkowe. Następnie wybierz „Wybierz typ urządzenia” i kliknij na GPU.
Domyślnie, DDU wybierze jeden z Twoich sterowników do wyczyszczenia, co może stanowić problem w przypadku, gdy masz więcej kart graficznych. Jeżeli DDU automatycznie wybrał niewłaściwe sterowniki, kliknij „AMD”, „Nvidia” lub „Intel” i wybierz właściwego dostawcę.
Na koniec, kliknij „Wyczyść i zrestartuj”. DDU usunie twoje sterowniki i automatycznie zrestartuje komputer.
Wagnardsoft zaleca, aby nie używać DDU przy każdej aktualizacji sterowników, ale może to być dobre rozwiązanie, gdy masz problemy związane z działaniem sterowników. Jest również przydatny podczas przechodzenia od jednego producenta karty graficznej do innego.
Instalacja nowych sterowników GPU za pomocą instalatora producenta
Większość sterowników GPU spełnia swoją rolę, ale jeśli zależy Ci na jak najlepszej wydajności, warto skorzystać ze sterowników producenta. Jeśli samodzielnie złożyłeś swój komputer, powinieneś udać się na stronę AMD, Nvidia lub Intel i pobrać sterowniki.
Jeśli kupiłeś komputer OEM, możesz użyć sterowników pobranych bezpośrednio od AMD, Nvidii lub Intela, ale lepiej jest skorzystać ze sterowników dostarczonych przez producenta OEM.
Zarówno AMD jak i Nvidia udostępniają opcje czystej instalacji przy instalowaniu swoich sterowników GPU. W przypadku AMD, po uruchomieniu instalatora i przejściu przez kolejne kroki, pojawi się okno:
Opcja „Reset fabryczny” powinna być domyślnie zaznaczona. Pozostaje tylko kliknąć przez kolejne okna kreatora i poczekać na zakończenie procesu. Dostępna jest również aplikacja AMD Cleanup Utility, ale prawdopodobnie łatwiej jest wykonać reset fabryczny bezpośrednio w kreatorze sterownika.
Czysta instalacja Nvidii jest również dostępna w jej kreatorze, jednak jest ona umieszczona nieco głębiej. Po uruchomieniu instalatora sterowników Nvidii, najpierw musisz wybrać „Sterownik graficzny Nvidii” oraz „GeForce Experience” lub tylko „Sterownik graficzny Nvidii”. Następnie kliknij „Zgadzam się i kontynuuję”.
Następnie wybierz opcję „Niestandardowa (zaawansowana)”.
Zaznacz „Wykonaj czystą instalację”, a następnie kliknij „Dalej”.
I to wszystko. Pozostaje Ci już tylko klikać „Dalej” w kreatorze i poczekać na zakończenie instalacji.
Aktualizacja sterowników GPU przy użyciu Menedżera urządzeń Windows
Menedżer urządzeń przydaje się podczas przywracania sterowników (umożliwia powrót do poprzedniej wersji), ale nie jest najlepszy do aktualizacji. Automatyczna metoda wyszukuje sterowniki certyfikowane przez Windows, co oznacza, że możesz przegapić te lepsze, dostarczane przez producentów, takich jak AMD i Nvidia.
Mimo to, Menedżer urządzeń może być przydatny do ponownej instalacji sterowników GPU, jeśli zależy Ci na prostocie. Zacznij od otwarcia Menedżera urządzeń i rozwinięcia sekcji „Karty graficzne”.
W tej sekcji powinien pojawić się Twój sterownik GPU. Jeżeli go odinstalowałeś, spróbuj ponownie uruchomić komputer – Windows powinien automatycznie zainstalować sterownik GPU po ponownym uruchomieniu.
Następnie, kliknij prawym przyciskiem myszy na sterowniku GPU i wybierz „Aktualizuj sterownik”. Następnie kliknij „Szukaj automatycznie sterowników” i poczekaj, aż Windows znajdzie najlepszy sterownik dla Twojego systemu.
Jeżeli jakiekolwiek aktualizacje będą dostępne, zostaną automatycznie zainstalowane w Twoim systemie. W przeciwnym wypadku, Windows poinformuje Cię, że masz już zainstalowaną najnowszą wersję sterownika. I to wszystko, co musisz zrobić.
Należy pamiętać, że podczas instalacji sterowników GPU przy użyciu Menedżera urządzeń Windows, nie otrzymujesz nowoczesnych aplikacji do zarządzania GPU, które są z nimi powiązane. Niestety, Windows ich nie instaluje. Dostępne są wersje tych aplikacji w sklepie Windows, ale prawdopodobnie lepiej pobrać je bezpośrednio ze źródła.
Podsumowując, należy usunąć stare sterowniki, wykorzystując Menedżer urządzeń Windows lub Driver Display Uninstaller. Następnie, aby przywrócić maksymalną wydajność GPU, wystarczy zainstalować właściwe sterowniki producenta.