LinkedIn używa Twoich danych do AI? Dowiedz się, jak zrezygnować!

W dzisiejszej erze cyfrowej ochrona danych osobowych nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza w kontekście platform społecznościowych i zawodowych, takich jak LinkedIn. Z jednej strony, platformy te stwarzają ogromne możliwości, umożliwiając budowanie sieci kontaktów, poszukiwanie zatrudnienia czy rozwijanie kompetencji. Z drugiej jednak strony, rodzą się wątpliwości dotyczące praktyk gromadzenia, przetwarzania i przechowywania naszych danych. LinkedIn, jako wiodąca platforma w swojej kategorii, wprowadził nowe ustawienia prywatności, które pozwalają wykorzystywać nasze dane do uczenia algorytmów sztucznej inteligencji. Istotne jest jednak to, że mamy możliwość zrezygnowania z tej opcji, co daje nam większą kontrolę nad informacjami, które udostępniamy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej nowemu ustawieniu prywatności LinkedIn i dowiemy się, jak możemy z niego skorzystać, aby chronić naszą prywatność.

Jak LinkedIn wykorzystuje Twoje informacje?

Thapana_Studio / Alexander Supertramp / Shutterstock

Podobnie jak wiele innych firm, LinkedIn wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji, aby udoskonalać swoją platformę dedykowaną profesjonalistom. W 2023 roku LinkedIn wprowadził narzędzia generatywnej AI, które mają ułatwić proces poszukiwania pracy. Równocześnie, firma zmodyfikowała swoją politykę prywatności, automatycznie zapisując użytkowników do programu zbierania danych, wykorzystywanych w celach związanych ze sztuczną inteligencją.

Zaktualizowana polityka ochrony prywatności informuje, że zebrane informacje zostaną użyte do „rozwoju, dostarczania i personalizacji usług firmy oraz generowania wiedzy za pomocą sztucznej inteligencji, zautomatyzowanych systemów i wniosków, aby nasze usługi były bardziej adekwatne i użyteczne dla Ciebie i innych”.

Gromadzone dane obejmują informacje, które sami udostępniamy na LinkedIn, jak również te dostarczane przez innych użytkowników. Ponadto, LinkedIn będzie zbierał dane kontaktowe i kalendarzowe, zapisy komunikacji, informacje o miejscu zatrudnienia i nauki, dane o sposobie korzystania z usług LinkedIn oraz informacje o urządzeniach i lokalizacji użytkowników.

W listopadzie użytkownicy z USA, Kanady i kilku innych państw mogą spodziewać się automatycznego dołączenia do programu, chyba że zdecydują się na rezygnację.

Co się stanie, jeśli nie zrezygnujesz?

Decyzja o pozostaniu w programie nie powinna mieć negatywnego wpływu na Twoje ogólne doświadczenia z LinkedIn. Co więcej, firmy takie jak LinkedIn nie wykorzystują Twoich danych do działań nieuczciwych. Bardziej prawdopodobne jest, że firma wykorzysta dostarczone przez Ciebie informacje, aby zapewnić swojej sztucznej inteligencji lepsze możliwości w zakresie serwowania Ci ukierunkowanych reklam, usług i treści dostosowanych do Twoich preferencji.

Jeśli nie masz nic przeciwko takiemu podejściu, rezygnacja może nie być konieczna. Jeśli jednak zależy Ci na zachowaniu maksymalnej prywatności w sieci, wycofanie zgody może być bardziej odpowiednią opcją.

Jak zrezygnować z programu szkolenia AI LinkedIn?

Jeśli korzystasz z przeglądarki internetowej, najpierw zaloguj się na stronie LinkedIn. Następnie kliknij ikonę „Ja” znajdującą się w prawym górnym rogu witryny. Powinno pojawić się rozwijane menu, z którego możesz przejść do ustawień swojego profilu. Tam wybierz kolejno Ustawienia & prywatność > Prywatność danych > Dane na rzecz poprawy generatywnej AI > Użyj moich danych do szkolenia modeli tworzenia treści i zmień ustawienie na „Wyłączone”.

Jeśli korzystasz głównie z aplikacji mobilnej, proces wygląda podobnie. Uruchom aplikację LinkedIn, a na swoim profilu wybierz ikonę ustawień w prawym górnym rogu ekranu. To otworzy stronę Ustawienia konta. Stamtąd wybierz Prywatność danych > Dane na rzecz poprawy generatywnej AI > Użyj moich danych do szkolenia modeli tworzenia treści. Zmień ustawienie na „Wyłączone”.

Na szczęście LinkedIn uprościł proces rezygnacji z programu szkolenia AI. Wystarczy jedno kliknięcie, aby wyłączyć tę funkcję. Dla osób, które obawiają się o ilość danych, do których dostęp mają duże korporacje, takie jak LinkedIn, możliwość łatwego wycofania zgody jest bardzo ważna. Chociaż obecnie nie ma podstaw, aby sądzić, że LinkedIn postępuje w sposób nieetyczny z Twoimi danymi, dla wielu użytkowników możliwość decydowania o tym, jakie dane udostępniają, może zapewnić dodatkowe poczucie bezpieczeństwa i spokoju.