Pewny backup Windows 11: 3-etapowy plan dla bezpieczeństwa Twoich danych

Istotne Informacje

  • Wykorzystaj funkcję Windows Backup do ochrony kluczowych folderów, konfiguracji systemu oraz osobistych preferencji. Okazuje się ona nieoceniona podczas przywracania systemu lub po wykonaniu czystej instalacji Windows 11.
  • Uruchom Historię Plików, aby automatycznie zachowywać liczne wersje plików, które podlegają częstym modyfikacjom.
  • Stwórz kompletny obraz systemu, przechowując go na zewnętrznym nośniku, z wykorzystaniem Macrium Reflect. W razie awarii dysku pozwoli to na odzyskanie wszystkich danych.

Mimo że Windows Backup jest solidnym rozwiązaniem do wykonywania kopii zapasowych w Windows 11, ma swoje ograniczenia. W związku z tym stosuję trójstopniowe podejście, aby efektywnie zabezpieczyć mój komputer z Windows 11. Poniżej opiszę, jak to robię, posługując się Windows Backup, Historią Plików i oprogramowaniem zewnętrznym.

1. Zastosowanie Windows Backup

Windows Backup, wbudowane narzędzie w Windows 11, umożliwia tworzenie kopii zapasowych. Domyślnie obejmuje ono wszystkie foldery znajdujące się w katalogu użytkownika, takie jak Zdjęcia, Dokumenty, Muzyka i Filmy. Ponadto, zapisuje ustawienia systemowe, preferencje użytkownika, listę zainstalowanych aplikacji oraz zapisane dane logowania w chmurze OneDrive.

Aby aktywować Windows Backup, wykonaj następujące czynności:

  • Przejdź do Menu Start, następnie wybierz Ustawienia i przejdź do zakładki Konta. Znajdź sekcję Kopia Zapasowa Windows i kliknij ją. Upewnij się, że jesteś zalogowany na swoim koncie OneDrive.
  • Kliknij opcję Zarządzaj ustawieniami synchronizacji przy Synchronizacji folderów OneDrive. W tym miejscu wybierz katalogi, które chcesz uwzględnić w kopii zapasowej. Pamiętaj, że zmiana tych ustawień wpłynie również na preferencje kopii zapasowej OneDrive.
  • Aby zabezpieczyć listę swoich aplikacji, aktywuj opcję Pamiętaj o moich aplikacjach. Następnie włącz przełącznik Pamiętaj o moich preferencjach, by chronić ustawienia systemowe. Dodatkowo, możesz rozwinąć tę opcję, aby wykluczyć z kopii zapasowej konkretne preferencje.
  • Po skonfigurowaniu preferencji kopii zapasowej, wybierz ikonę Menu Start, wpisz Windows Backup i uruchom aplikację z listy wyników wyszukiwania. Jeśli zostaniesz o to poproszony, zaloguj się na swoje konto Microsoft. Następnie kliknij Utwórz kopię zapasową, by zainicjować proces.
  • Gdy proces zostanie zakończony, będziesz mógł przywrócić kopię zapasową po zresetowaniu systemu lub po przeprowadzeniu czystej instalacji Windows. Podczas konfiguracji systemu Windows, zaloguj się na swoje konto Microsoft. W sekcji Przywracanie z kopii zapasowej, wybierz odpowiednią kopię i kliknij Przywróć z tego komputera.

    2. Zapisywanie danych na zewnętrznym dysku za pomocą Historii Plików

    Historia Plików to kolejna istotna część mojej strategii backupu. Po uruchomieniu monitoruje wszelkie zmiany w plikach znajdujących się w katalogu użytkownika i regularnie tworzy ich kopie. Pozwala to na przywrócenie wcześniejszych wersji modyfikowanych plików, jeśli zajdzie taka potrzeba.

    Z uwagi na to, że nie jest ona aktywowana domyślnie, konieczne jest włączenie i skonfigurowanie Historii Plików z poziomu Panelu Sterowania w Windows 11. Możesz dostosować częstotliwość wykonywania kopii zapasowych (od kilku minut do 24 godzin), a także zarządzać czasem przechowywania starszych wersji, aby efektywnie wykorzystywać przestrzeń dyskową.

    3. Tworzenie kompletnej kopii obrazu systemu

    Kopia obrazu systemu tworzy dokładny obraz całego dysku na zewnętrznym nośniku danych. W rzadkich przypadkach awarii dysków twardych, można skorzystać z dysku odzyskiwania, aby przywrócić wszystkie dane, w tym zainstalowany system Windows, z wcześniej utworzonej kopii obrazu.

    Do wykonywania kopii obrazów systemu korzystam z programu Macrium Reflect. Jest to zaawansowana aplikacja, która oferuje 30-dniowy okres próbny. Po jego upływie przechodzi w tryb tylko do odzyskiwania, pozwalając na przywracanie wcześniej utworzonych kopii zapasowych. Jednakże tworzenie nowych kopii bez licencji nie jest już możliwe.

    Aby rozpocząć, przejdź na stronę Macrium Reflect, wybierz opcję Darmowy okres próbny, a następnie pobierz wersję 64-bitową. Możliwe, że będziesz musiał założyć konto i je zweryfikować przed pobraniem instalatora. Uruchom pobrany plik i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ukończyć instalację.

    Aby utworzyć obraz systemu, podłącz zewnętrzny nośnik danych do komputera. Uruchom Macrium Reflect, zaznacz wszystkie dyski, których kopię chcesz stworzyć, a następnie wybierz opcję Utwórz obraz zaznaczonych dysków na tym komputerze, która znajduje się w lewym panelu.

    W sekcji Docelowej, kliknij ikonę folderu i wybierz nośnik, na którym ma zostać zapisana kopia. Upewnij się, że jest to właściwy dysk. Możesz nadać nazwę swojej kopii, ale ja preferuję domyślny schemat nazewnictwa.

    Kliknij Opcje zaawansowane, aby dostosować ustawienia kopii zapasowej. Przejdź do zakładki Kompresja na panelu bocznym, rozwiń menu Poziom kompresji i wybierz opcję Wysoki, aby zmniejszyć rozmiar pliku. Dodatkowo, w zakładce Hasło możesz ustawić hasło zabezpieczające kopię zapasową.

    W lewym panelu kliknij Auto Weryfikuj obraz i zaznacz opcję Weryfikuj plik kopii zapasowej obrazu bezpośrednio po utworzeniu, aby upewnić się, że kopia jest kompletna. W zakładce Zamknij możesz ustawić automatyczne wyłączenie komputera po zakończeniu procesu. Zatwierdź zmiany klikając OK, a następnie wybierz Dalej.

    Macrium Reflect oferuje plany tworzenia kopii (przyrostowe, różnicowe lub pełne), dzięki czemu możesz zautomatyzować proces. Jest to opcjonalne. Jeśli preferujesz wykonywanie kopii ręcznie, wybierz opcję Brak.

    Preferuję wykonywanie pełnej kopii raz w miesiącu i jeśli chcesz postępować w ten sam sposób, musisz stworzyć harmonogram. W sekcji Dodaj/Edytuj harmonogramy kliknij Dodaj harmonogram, a następnie wybierz Pełny.

    Ustaw Częstotliwość na Miesięcznie, a pozostałe ustawienia pozostaw jako domyślne. Możesz wprowadzić własne modyfikacje, jeśli uznasz to za stosowne. Po dokonaniu zmian, zatwierdź klikając OK.

    Zaleca się posiadanie co najmniej trzech pełnych kopii zapasowych. Jednakże, częstotliwość ich tworzenia zależy od tego, jak często dokonujesz zmian na swoim komputerze. Kliknij Dalej, zapoznaj się z podsumowaniem planu kopii zapasowej i naciśnij Zakończ. Wpisz nazwę dla definicji kopii zapasowej i zatwierdź, klikając OK.

    Czas trwania procesu tworzenia kopii zapasowej zależy od rodzaju nośnika i rozmiaru danych. U mnie zajęło to około 13 minut, aby utworzyć kopię mojego dysku M.2 Windows o pojemności 229 GB na wewnętrznym dysku SSD SATA firmy Samsung. Dzięki wysokiemu poziomowi kompresji, ostateczny rozmiar kopii wyniósł około 113 GB, co jest bardzo dobrym wynikiem.

    W przypadku konieczności przywrócenia systemu, potrzebujesz nośnika ratunkowego, aby uruchomić środowisko Macrium Reflect, a następnie przywrócić system z wcześniej utworzonego obrazu dysku. Szczegółowe instrukcje znajdziesz w naszym poradniku dotyczącym korzystania z programu Macrium Reflect.

    Poleganie tylko na jednym źródle kopii zapasowej jest ryzykowne. Moja idealna strategia opiera się na wbudowanym narzędziu Windows Backup, funkcji Historia Plików i pełnej kopii obrazu systemu za pomocą programu Macrium Reflect. Posiadanie wielu kopii w różnych lokalizacjach może okazać się zbawienne w wielu sytuacjach.