Dobór właściwej kamery internetowej to fundamentalny aspekt każdego nowoczesnego zestawu do komunikacji i tworzenia treści. W czasach, gdy spotkania na odległość, transmisje na żywo i produkcja materiałów wideo stały się codziennością, łatwo zauważyć, że wbudowane kamery w laptopach często nie spełniają naszych oczekiwań pod kątem jakości obrazu czy funkcjonalności. Zewnętrzne kamery internetowe oferują szereg korzyści, takich jak ulepszona jakość obrazu, swoboda w instalacji i dodatkowe opcje, które mogą znacznie podnieść komfort użytkowania. W niniejszym artykule przedstawimy sześć podstawowych wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszą kamerę internetową, idealnie dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Chcesz dokonać udanego zakupu? Zapoznaj się z naszymi radami i przekonaj się, co ma największe znaczenie!
1. Określ cel zakupu kamery internetowej
fizkes / Shutterstock
Kamery internetowe charakteryzują się różnorodnymi funkcjami, które odpowiadają na konkretne wymagania użytkowników. Twój zamiar nabycia kamery powinien być wyznacznikiem podczas poszukiwań. Jeżeli planujesz transmisje na żywo lub tworzenie treści, zdecyduj się na model, który ma odpowiednie parametry, takie jak wysoka rozdzielczość i większa ilość klatek na sekundę, różne możliwości montażu oraz wbudowany, dobry mikrofon (jeśli jeszcze go nie posiadasz).
W przypadku spotkań online, nie potrzebujesz wszystkich zaawansowanych funkcji, które oferują topowe modele, takich jak rozdzielczość 4K, ponieważ większość aplikacji do wideokonferencji ogranicza się do 1080p.
2. Zweryfikuj jakość obrazu/wideo i efektywność przy słabym świetle
Andy Cormier / www
Jakość obrazu i wideo to kluczowy element, który rozróżnia przeciętne kamery od tych z najwyższej półki. Podczas wyboru nowej kamery, sprawdź maksymalną jakość, jaką może ona rejestrować. Kamery różnią się rozdzielczościami: 720p, 1080p, 2K, 4K i 8K.
8K to najwyższa rozdzielczość, jaką zaobserwowałem w kamerach, chociaż są one kosztowne i w większości zastosowań stanowią przesadę. Wybierz model, który potrafi nagrywać wideo w 4K, na przykład Insta360 Link, który rejestruje obraz w 4K z prędkością 24, 25 lub 30 klatek na sekundę.
Mimo to nie każdy potrzebuje kamery 4K. Jeśli masz ograniczony budżet, model 1080p, taki jak Logitech C920x HD Pro, powinien być wystarczający. Unikaj kamer 720p, ponieważ oferują jakość zbliżoną do większości wbudowanych kamer. Różnica w cenie jest niewielka, więc wybór kamery 1080p znacząco polepszy jakość obrazu, nie generując dużych, dodatkowych kosztów.
Na koniec, upewnij się, czy kamera jest oznaczona pod kątem wydajności przy słabym oświetleniu, zwłaszcza jeśli zamierzasz używać jej wieczorem lub w niezbyt dobrze oświetlonym miejscu pracy.
3. Sprawdź opcje mocowania i elastyczność
Jerome Thomas / www
Kamery internetowe oferują różne metody montażu. Większość, jeśli nie wszystkie, posiada klips, który można przypiąć do górnej części monitora lub ekranu laptopa. Ponadto, niektóre modele umożliwiają montaż na statywie. Możliwość mocowania na statywie jest niezbędna, jeśli potrzebujesz większej swobody w ustawieniu kamery, co pozwala na umieszczanie jej na różnych wysokościach i pod różnymi kątami. Jest to także zaleta w przypadku droższych modeli, które mogą wydawać się cięższe, gdy są zamontowane na ekranie laptopa.
Elastyczność w pozycjonowaniu kamery jest równie istotna i może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania. To jeden z powodów, dla których preferuję kamery zewnętrzne. Niektóre modele mogą obracać się w prawo i lewo lub przechylać w górę i w dół, co pomaga dostosować kadr bez konieczności przemieszczania całej kamery. Logitech Brio posiada klips, który można przymocować do statywu, natomiast Obsbot Tiny 2 Lite może obracać się we wszystkich kierunkach.
4. Skoncentruj się na automatycznym ustawianiu ostrości i kącie widzenia
Andy Cormier / www
Funkcja automatycznego ustawiania ostrości zapewnia, że kamera samodzielnie reguluje ostrość, dzięki czemu przedmiot na obrazie lub filmie jest klarowny i wyraźny. Jest to bardzo ważne dla utrzymania ostrości obrazu, nawet gdy się poruszasz lub trzymasz różne obiekty przed kamerą.
Kąt widzenia określa, ile otoczenia zostanie uchwycone. Jeżeli zamierzasz używać kamery do rozmów grupowych lub chcesz pokazać więcej swojego otoczenia, wybierz model o szerszym kącie widzenia. Jeżeli nie chcesz pokazywać zbyt wiele otoczenia, odpowiednia będzie kamera o węższym kącie widzenia.
Większość użytkowników poradzi sobie z kamerą o węższym kącie widzenia. Jednak w niektórych przypadkach nie musisz wybierać między tymi dwoma, gdyż niektóre kamery oferują zmienną długość ogniskowej.
5. Upewnij się, że kamera jest kompatybilna z Twoją konfiguracją
Jerome Thomas / www
Nawet jeśli wybierzesz jedną z najlepszych kamer dostępnych na rynku, brak kompatybilności może zepsuć Twoje wrażenia. Może to w znacznym stopniu wpłynąć na łatwość obsługi, a w niektórych przypadkach na wydajność.
Dlatego kamery zazwyczaj zawierają informacje dotyczące kompatybilności na swoich stronach produktowych. Na początku sprawdź, z jakimi systemami operacyjnymi i ich wersjami są one kompatybilne. Jeśli nadal używasz Windows 7 Vista, upewnij się, że kamera to obsługuje. Sprawdź również, czy kamera wymaga dodatkowych sterowników lub oprogramowania oraz czy Twój system jest zgodny.
Zwróć też uwagę na rodzaj połączenia, którego używa kamera. Większość korzysta z USB, więc sprawdź, czy Twoje urządzenie posiada właściwy port do podłączenia kamery, ponieważ istnieją różne typy złączy USB. Jeżeli nie są one kompatybilne, będziesz potrzebować adaptera. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, upewnij się, że złącze kamery jest kompatybilne przynajmniej z jednym z dostępnych portów lub czy dostarczono odpowiedni adapter.
6. Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje
Dodatkowe opcje oferowane przez kamery mogą być potrzebne lub nie, w zależności od Twoich wymagań. Niektóre z nich posiadają mikrofon, co jest przydatne, jeśli nie masz wbudowanego lub jeśli ten, który posiadasz, nie jest najlepszej jakości. Upewnij się, że mikrofon ma funkcję redukcji szumów, aby zapewnić najlepsze wrażenia.
Automatyczne śledzenie to funkcja, która jest niezbędna, jeśli często się przemieszczasz (na przykład podczas prezentacji na tablicy), ponieważ zapewnia, że zawsze pozostajesz w centrum kadru. Inną przydatną funkcją, której możesz szukać, jest sterowanie gestami, które pozwala na proste wykonywanie różnych akcji, na przykład przełączanie między trybami predefiniowanymi.
Różne kamery oferują odmienne dodatkowe funkcje, ale za większość z nich musisz liczyć się z większymi wydatkami.
Twoje wymagania i obecna konfiguracja są kluczowe przy wyborze nowej kamery. To od nich zależy, jakie ważne funkcje powinna mieć Twoja kamera: uniwersalne opcje mocowania, doskonała jakość obrazu, automatyczne ustawianie ostrości i inne.