Współcześnie słuchawki bezprzewodowe stały się nieodzownym towarzyszem codzienności. Niezależnie od tego, czy pasjonujesz się muzyką, często rozmawiasz przez telefon, czy potrzebujesz wygodnego sprzętu do słuchania podcastów w trakcie podróży, odpowiednio dobrane słuchawki mogą znacząco podnieść komfort użytkowania. W tej analizie przyjrzymy się Samsung Galaxy Buds 3 Pro, modelowi, który od momentu premiery budzi liczne emocje i dyskusje. Po gruntownej przemianie w kwestii wzornictwa, te słuchawki wyróżniają się nowoczesnym stylem i szeregiem nowatorskich rozwiązań. Sprawdźmy zatem, co konkretnie oferują Galaxy Buds 3 Pro i czy warto w nie zainwestować, biorąc pod uwagę ich cenę.
Galaxy Buds 3 Pro: Zawartość opakowania
Zanim przejdziemy do szczegółów, szybko omówmy, co znajduje się w zestawie z Samsung Galaxy Buds 3 Pro. Oto wykaz wszystkich elementów:
- Słuchawki Samsung Galaxy Buds 3 Pro
- Dodatkowe końcówki douszne w rozmiarach małym i dużym (średnie końcówki są już założone)
- Instrukcja obsługi
- Kabel USB-A do USB-C
Konstrukcja i estetyka
Jak już wspomniano, jednym z kluczowych atutów Samsung Galaxy Buds 3 Pro jest ich wygląd. Producent zrezygnował z typowej konstrukcji dousznej na rzecz klasycznego stylu „lizaka”, przypominającego słuchawki AirPods. Motywacją tej zmiany było zwiększenie efektywności mikrofonu i poprawa jakości zbieranego dźwięku. Samsung, świadomy potencjalnych porównań do konkurencyjnego produktu, zadbał o dodanie unikalnych akcentów.
Nóżki słuchawek mają przekrój trójkątny zamiast tradycyjnego cylindrycznego, i są umieszczone pod kątem względem górnej części. Dodatkowo, wyposażono je w nową funkcję Blade Light, która świeci wyłącznie na biało. Pojawia się pytanie, do kogo kierowany jest ten wskaźnik? Miga, gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej 30%. Jak mam to zauważyć podczas noszenia słuchawek? Czy to ma być sygnał dla otoczenia, że zaraz będę potrzebował je podładować?
Podczas kilkugodzinnego użytkowania musiałem je nieustannie poprawiać. Nie oznacza to, że były niewygodne, ale nie mogłem zapomnieć o ich obecności, co z kolei miałem w przypadku AirPods. Umieszczanie ich z powrotem w etui również wymagało pewnej wprawy. Czułem się, jakbym próbował dopasować elementy układanki.
Etui również przeszło transformację. Wykonane jest teraz z metalu i posiada transparentną pokrywę, dzięki czemu wydaje się bardziej zgrabne i lekkie. Przezroczysta pokrywa i oświetlenie Blade Light nasuwają skojarzenia z filmem „Tron”. Kompaktowy rozmiar sprawia, że etui bez problemu mieści się nawet w ciasnych kieszeniach spodni, nie powodując nieestetycznych wybrzuszeń. Ogólnie rzecz biorąc, jestem pod wrażeniem odważnych zmian w designie, jakie Samsung wprowadził w tym roku, choć wierzę, że przyszłe generacje mogą przynieść jeszcze lepsze rozwiązania.
Galaxy Buds 3 Pro: Łączność
W kwestii łączności zastosowano Bluetooth 5.4 (z obsługą audio LE), Google Fast Pair oraz Microsoft Swift Pair. Słuchawki umożliwiają jednoczesne połączenie z dwoma urządzeniami. Podczas łączenia z najnowszym modelem składanego smartfona Samsung, proces parowania przebiegał błyskawicznie. Używając ich z Flip 6, komunikat o połączeniu pojawił się natychmiast po otwarciu etui.
Parowanie z laptopem z systemem Windows również odbyło się bardzo szybko. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że są to jedne z najlepszych słuchawek do użytku z komputerem. Doskonale radziły sobie z przełączaniem między dwoma źródłami dźwięku. Zmiana urządzenia, z którego odtwarzany jest dźwięk, odbywała się bez odczuwalnego opóźnienia. Połączenie było stabilne i nie doświadczyłem problemów z przerywaniem, nawet gdy telefon był na jednym końcu biura, a ja na drugim. W tej kwestii nie powinno być żadnych zastrzeżeń.
Jakość dźwięku
Decydując się na zakup słuchawek TWS z wyższej półki cenowej, oczekujemy bezkompromisowej jakości dźwięku. Dlatego Samsung w tym modelu zastosował dwukanałowy przetwornik dynamiczny o średnicy 10,5 mm oraz 6 mm przetwornik planarny. Słuchawki obsługują kodeki SBC, AAC, Samsung Scalable oraz Samsung Seamless w wersjach HiFi i UHQ, umożliwiając strumieniowanie dźwięku w wysokiej rozdzielczości 24-bit/96kHz.
Te parametry zapowiadają dźwięk najwyższej klasy, ale jak to brzmi w praktyce? Najczęściej słucham muzyki z Bollywood, gdzie istotną rolę odgrywają partie wokalne. W przypadku tych słuchawek, średnie tony są odtwarzane z taką czystością, że słyszalne są wszelkie detale i niuanse. Słuchając utworu „Bekhayali” z filmu „Kabir Singh” (2019), po raz pierwszy usłyszałem, że w utworze śpiewa również wokalistka.
Ich charakterystyczne, jasne brzmienie uwydatnia instrumenty i partie wokalne, co jest idealne przy odsłuchiwaniu utworów takich jak „Bohemian Rhapsody”. Scena dźwiękowa jest szeroka i bogata, czego można oczekiwać od urządzenia klasy premium. Separacja poszczególnych instrumentów jest bardzo dobra, a każdy z nich ma swój moment, by zabłysnąć.
Wszystko to osiągnąłem na domyślnych ustawieniach, z włączoną opcją ultra wysokiej jakości muzyki i słuchaniem utworów bezstratnych w aplikacji Apple Music. Można jednak skorzystać z predefiniowanych ustawień equalizera lub dostosować go do własnych preferencji za pomocą aplikacji towarzyszącej.
Tony niskie są dobrze zbalansowane, ale nie uzyskamy mocnego, wibrującego efektu, na który zwraca uwagę wielu użytkowników, podobnego do tego w słuchawkach Nothing Ear. To było pewne rozczarowanie, szczególnie przy słuchaniu mocniejszego rocka, takiego jak „New Divide” Linkin Park czy muzyki EDM. Mimo to, osobiście bardziej cenię czystość wokali niż głęboki bas.
Dźwięk przestrzenny, oferowany przez Samsung pod nazwą 360 Audio, jest dość wyrazisty i skuteczny. Mimo że podchodzę do tego z pewnym dystansem, oferuje on immersyjne doznania, które można by tradycyjnie uznać za premium. W dużej mierze jest to zasługa funkcji śledzenia ruchów głowy. Jednak pojawiło się opóźnienie podczas korzystania z aktywnego audio UHQ. Wyłączenie tej opcji dla uzyskania 360 Audio wydawało się nieopłacalne.
Jednak największym problemem Galaxy Buds 3 Pro nie jest sam dźwięk, lecz to, co trzeba spełnić, aby w pełni go docenić. Aby w pełni wykorzystać dźwięk UHQ i 360 Spatial audio, konieczne jest posiadanie smartfona Galaxy S23 lub nowszego, działającego na One UI 6.1.1. W przeciwnym razie, do dyspozycji mamy tylko kodek AAC, co nie jest złe, ale nie uzasadnia poniesionych kosztów.
Galaxy Buds 3 Pro: Jakość mikrofonu
Jednym z głównych powodów zmiany projektu było ulepszenie mikrofonu, ponieważ nóżki słuchawek znajdują się bliżej ust. I trzeba przyznać, że ten zabieg się powiódł. Galaxy Buds 3 Pro oferują jeden z najlepszych mikrofonów, z jakich miałem okazję korzystać. Używając trybu Ambient, rozmawiałem ze znajomym w zatłoczonym metrze. I co?
Mimo że słyszałem hałas pociągu i rozmowy innych ludzi, mój rozmówca po drugiej stronie twierdził, że mój głos był krystalicznie czysty. Nagrałem tę rozmowę i sam nie mogłem uwierzyć. Dźwięk był czysty, a szum tła został zredukowany. Jeżeli to nie jest dowód na wysoką jakość mikrofonu, to nie wiem, co nim jest.
Adaptacyjne odszumianie i tryb przezroczystości
Samsung zaimplementował trzy różne tryby: Ambient (przezroczystość), Adaptacyjny oraz Aktywne Odszumianie. Tryb adaptacyjny automatycznie przełącza między trybem odszumiania a trybem Ambient, gdy wykryje głośny dźwięk. Niestety, okazał się dość zawodny. Często przełączał się w tryb Ambient, gdy ktoś obok mnie przechodził, co było irytujące. W rezultacie wyłączyłem tę funkcję.
Z drugiej strony, Samsung wykonał doskonałą pracę w kwestii aktywnej redukcji szumów. Trudno to dokładnie określić, ale można porównać to do Bose QuietComfort Ultra, uznawanych za wzorzec w branży ANC. Włączenie tej opcji wprowadza nas w naszą własną, dźwiękoszczelną przestrzeń, w której liczy się tylko muzyka. Nawet w hałaśliwym otoczeniu, takim jak zatłoczona stacja kolejowa Rajiv Chowk, ledwo słyszałem otoczenie, gdy muzyka była odtwarzana na 50% głośności.
Tryb przezroczystości również działa bardzo dobrze, dźwięk jest czysty i naturalny, nie jest tak ostry, jak w przypadku niektórych innych rozwiązań premium. Możemy łatwo zrozumieć, co mówią do nas ludzie w pobliżu, nie będąc przytłoczonym hałasem wiatru. Nawet nasz własny głos nie brzmi nienaturalnie ani przytłumiony podczas rozmowy. Gdyby nie drobne niedociągnięcia w projekcie, można by zapomnieć o tym, że ma się słuchawki na uszach. Tak, ten tryb jest naprawdę świetny.
Funkcje AI i sterowanie głosowe
Słuchawki posiadają również funkcję tłumacza Live Interpreter Galaxy AI, która tłumaczy wypowiedzi innych osób na nasz język ojczysty w czasie rzeczywistym. Korzystałem z tej funkcji w smartfonach serii Galaxy S24 i wciąż ma ona swoje lepsze i gorsze momenty. Radziła sobie dobrze z prostymi zdaniami wypowiadanymi w języku hindi, ale każde bardziej skomplikowane wyrażenie zamieniało się w bezsens. Być może działa to lepiej w innych językach, np. hiszpańskim, ale nie miałem okazji tego przetestować.
Możemy również sterować odtwarzaniem za pomocą poleceń głosowych, takich jak „Odbierz połączenie”, „Odtwórz muzykę”, „Zwiększ głośność” lub „Poprzednia piosenka”. Jednak osobiście nie jestem fanem publicznego wykrzykiwania poleceń, gdy mogę zrobić to cicho za pomocą gestów. Warto również zauważyć, że te polecenia są uniwersalne. Jeśli nasze dzieci lub współpracownicy odkryją tę funkcję, mogą nas bez przerwy denerwować. Działały świetnie podczas krótkiego okresu, gdy ich używałem, ale szybko o nich zapomniałem i wróciłem do sterowania dotykowego.
Galaxy Buds 3 Pro: Sterowanie dotykowe
Nowa konstrukcja w stylu „lizaka” umożliwia sterowanie dotykowe za pomocą gestów szczypania i przesuwania, co pozwala na zmianę trybów i regulację głośności. Poniżej znajduje się lista domyślnych gestów dotykowych w Samsung Galaxy Buds 3 Pro:
Gest | Akcja |
---|---|
Szczypnięcie | Odbieranie lub kończenie połączeń |
Szczypnięcie i przytrzymanie | Przełączanie pomiędzy trybem ANC i przezroczystości |
Przesunięcie w górę lub w dół | Zwiększanie lub zmniejszanie głośności odtwarzania |
Doceniam te nowe formy kontroli. Jednak Samsung zapomniał o fizycznym oznaczeniu na słuchawkach, aby łatwiej było znaleźć miejsce, w którym należy je uszczypnąć. Zanim zorientowałem się, że chodzi o środek nóżki, musiałem metodą prób i błędów ustalić to sam. I tak, zdarzało mi się mieć trudność ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Dobrze, że jest sygnał dźwiękowy, który potwierdza, że gest został zarejestrowany.
Czas pracy baterii i ładowanie
W kwestii baterii, zarówno słuchawki, jak i etui posiadają akumulator o pojemności 45 mAh, natomiast etui ma akumulator o pojemności 500 mAh. Możemy liczyć na około 6,5 godziny pracy na baterii z włączonym aktywnym odszumianiem, co potwierdziłem w trakcie testów. Nawet podczas długich sesji odsłuchowych i grania, można spokojnie przetrwać jedną czwartą dnia bez potrzeby ładowania.
Gdy przychodzi czas na ładowanie, zarówno słuchawki, jak i etui potrzebują około 1 godziny i 20 minut, aby naładować się od 0 do 100%. Ponieważ etui obsługuje ładowanie bezprzewodowe, można je podładować na smartfonie Samsung Galaxy podczas ładowania.
Doświadczenie z aplikacją towarzyszącą
Aby móc w pełni wykorzystać liczne funkcje Galaxy Buds 3 Pro, konieczne jest pobranie aplikacji Galaxy Wear. Nie sądziłem, że ktokolwiek może konkurować z Realme Link, ale aplikacja Wear to godny rywal (w negatywnym znaczeniu). Proces konfiguracji jest długi i uciążliwy, wymaga zalogowania się na konto Samsung. Ale gdy to przejdziemy, możemy docenić jej pozytywne aspekty.
Aplikacja ma estetyczny interfejs z czytelnie opisanymi menu. Znajdziemy tu również funkcję Samsung Find My, która pomaga w odnalezieniu zgubionych słuchawek. Możemy też zarządzać equalizerem, sterowaniem dotykowym i innymi ustawieniami. Gdy już się z nią oswoimy, wiemy, gdzie szukać poszczególnych opcji. Nie ma zbyt wiele do dodania na temat samej aplikacji Wear, poza omówionymi wcześniej funkcjami.
Czy warto kupić Samsung Galaxy Buds 3 Pro?
Wreszcie dochodzimy do kluczowej kwestii. Czy warto kupić Samsung Galaxy Buds 3 Pro? Ich cena wynosi 249 dolarów / 219 funtów / 20 000 rupii. W tej cenie są nawet droższe niż Apple AirPods Pro 2. generacji z USB-C, które czasem można nabyć nawet za mniej niż 200 dolarów. Jednak jeśli zależy nam na doskonałym dźwięku i pełnym zestawie funkcji, te słuchawki stają się ciekawą propozycją.
Problemy pojawiają się, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że do pełnego wykorzystania ich licznych funkcji potrzebujemy najnowszego flagowego smartfona Samsunga. W przeciwnym razie są tak samo dobre, jak wiele innych, tańszych opcji. Jest to pewne rozczarowanie ze strony Samsunga, ponieważ zamiast być doskonałym produktem samym w sobie, słuchawki te stały się jedynie akcesorium do flagowego smartfona.
W tym momencie, najlepszym rozwiązaniem jest zakup tych słuchawek, jeśli już posiadamy Samsunga S23 lub nowszego, lub gdy dostaniemy dobrą ofertę przy zakupie nowego urządzenia Samsung. W innym przypadku, polecam poszukać alternatywy, która oferuje podobną jakość bez ograniczeń związanych z liczbą kompatybilnych urządzeń.