Współcześnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfona. Te kieszonkowe urządzenia towarzyszą nam w każdej sferze życia, od obowiązków zawodowych, poprzez naukę, aż po odpoczynek. Jednakże, jak każde urządzenie elektroniczne, smartfony mają swój cykl życia, a ich akumulatory z czasem tracą swoją pierwotną wydajność. Warto pamiętać, że po kilku latach intensywnego użytkowania, nawet najlepsze modele mogą wymagać wymiany baterii. Tak stało się w moim przypadku z Pixelem 6. Poranne odkrycie spuchniętego telefonu z odklejonym ekranem było dla mnie bardzo nieprzyjemną niespodzianką. Pomimo troskliwej opieki, mój smartfon, który wyglądał jak nowy, zawiódł mnie w ten sposób. W tym artykule opiszę moją historię wymiany baterii w Pixelu 6 i podpowiem, czy warto spróbować takiej naprawy na własną rękę.
Trudności w Zakupie Baterii
Zazwyczaj znalezienie nowej baterii do smartfona nie jest problemem, jednak w przypadku Pixel 6 sytuacja była bardziej skomplikowana. Ten model nie był oficjalnie dostępny w Indiach, a ja zakupiłem go od sprzedawcy, który sprowadził go z Japonii. Po długotrwałych poszukiwaniach na zatłoczonych ulicach Hajdarabadu i odwiedzeniu wielu serwisów telefonicznych, na szczęście udało mi się znaleźć dostawcę części.
W sklepie znalazłem regenerowaną baterię, która według zapewnień sprzedawcy, pochodziła z nowego, lecz uszkodzonego egzemplarza Pixela 6. W tamtym momencie nie miało dla mnie znaczenia, czy akumulator jest nowy, czy używany, gdyż beta testy Androida 15 były w toku, a ja bardzo chciałem wypróbować wszystkie nowości.
Ta sytuacja nauczyła mnie, aby unikać urządzeń, które nie są oficjalnie dostępne w moim kraju, co dotyczy niektórych wariantów Google Pixel. Google oferował darmową wymianę baterii w Pixelach 6 ze spuchniętymi akumulatorami w USA i Kanadzie, jednak nie mogłem skorzystać z tej opcji w Indiach.
Koszt baterii wyniósł około 15 dolarów, co wydawało się niezwykle atrakcyjną ceną, wręcz podejrzanie niską. Brak oficjalnych dystrybutorów części zamiennych, takich jak iFixit, stanowi poważny problem w Indiach. Ameryka i Europa pod tym względem mają znacznie lepszą sytuację. Teraz przejdę do samego procesu wymiany baterii.
Wymiana Akumulatora Okazała Się Prosta
Jakiś czas temu wymieniałem baterię w starym iPhonie XS Max mojej siostry, dzięki czemu nabrałem pewności siebie w zakresie napraw smartfonów. Mimo że nowa technologia była dla mnie wyzwaniem, obejrzałem wystarczająco dużo filmów na YouTube od Hugh Jeffreya, PhoneRepairGuru oraz Salem Techspert, aby nabrać przekonania, że dam radę wymienić baterię samodzielnie.
W przeciwieństwie do telefonów Samsung i OnePlus, które otwiera się od strony tylnej obudowy, modele Pixel wymagają otwarcia od frontu. Ze względu na to, że akumulator wypychał już ekran, bez problemu poradziłem sobie z klejem, wykorzystując kilka kropli alkoholu izopropylowego oraz narzędzie spudger. Zachowałem szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić baterii i uniknąć reakcji.
Po otwarciu urządzenia, odpiąłem i usunąłem osłonę nad złączem wyświetlacza. Następnie zdemontowałem osłonę termiczną i dużą ilość taśmy grafenowej, by uzyskać dostęp do złącza baterii i ją odłączyć. Teraz skupiłem się na taśmach, które miały pomóc w wyjęciu baterii.
Byłem dość niepewny podczas dotykania jakiejkolwiek części baterii, ale wypukłość nie była znacząca, więc zebrałem się na odwagę, aby przeciąć klej za pomocą taśm wyciągających. Jeśli chodzi o taśmy wyciągające, Google ma lepiej rozwiązane to niż Apple. Dzięki temu nie trzeba demontować takich podzespołów jak silnik haptyczny i głośnik, aby uzyskać dostęp do taśm, które nie są zbyt trwałe i często się zrywają.
Po lewej: Nowa bateria | Po prawej: Spuchnięta bateria
Powoli próbowałem przeciąć klej, który w pewnym momencie stawiał silny opór. Na szczęście kilka kropli alkoholu izopropylowego wystarczyło, by go zmiękczyć i ostatecznie bateria została wyjęta. Było wyraźnie widać, że bateria dopiero zaczęła się wyginać. Odpowiednio ją zutylizowałem i podłączyłem nową. Przyszedł czas na wymianę akumulatora w Pixelu 6.
Kolejną zaletą wewnętrznej konstrukcji Pixela 6 i wielu innych telefonów z Androidem jest fakt, że śruby wykorzystane do mocowania elementów są albo typu Torx, albo Philips. Natomiast iPhone’y stosują różne rodzaje śrub, co utrudnia zorientowanie się, gdzie która powinna być wkręcona.
Satysfakcjonujący Efekt Końcowy
Niezależnie od wieku, trudno o większą satysfakcję niż z naprawienia uszkodzonego sprzętu i przywrócenia mu pełnej sprawności. Moment, w którym Pixel 6 ponownie się włączył, był jak spełnienie marzeń. To niewielkie osiągnięcie, ale z pewnością warte radości. Nowa bateria oznacza, że telefon jest gotowy do działania przez kolejne dwa lata. Co najważniejsze, jestem dumny, że udało mi się uratować telefon przed trafieniem na wysypisko, gdzie mógłby zanieczyszczać środowisko.
Ku mojemu zaskoczeniu, dzięki nowym funkcjom diagnostycznym w Pixelach, mogłem sprawdzić, że bateria przeszła nieco ponad 200 cykli ładowania i jest w 100% sprawna. Aplikacja AccuBattery pokazała 94% po dwóch pełnych cyklach, co jest świetnym wynikiem, biorąc pod uwagę, że akumulator nabyłem za tak niewielką kwotę. Wiem, że AccuBattery wymaga zazwyczaj więcej cykli ładowania, aby poprawnie obliczyć stan baterii, ale i tak jest to duży sukces.
Mój Pixel 6 działa teraz znacznie sprawniej, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że stara bateria nie była w stanie dostarczać wystarczającej ilości energii, z powodu utraty zdolności do utrzymania pełnego ładunku. Może to efekt placebo, ale generalnie żywotność baterii znacznie wzrosła, a pobór energii w trybie czuwania jest znikomy.
Czy Warto Samodzielnie Wymienić Baterię?
Telefony Pixel charakteryzują się stosunkowo dużą łatwością naprawy. Jednak proces wymiany baterii różni się w zależności od producenta. Najtrudniejszym etapem jest zwykle zdjęcie tylnej obudowy lub ekranu bez uszkodzenia. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wyświetlacz jest najdroższym elementem smartfona. Ponadto, firmy mają zwyczaj mocnego klejenia baterii, co może skutkować problemami podczas ich wyjmowania.
Jeśli nigdy wcześniej nie otwierałeś smartfona, nie polecam samodzielnej wymiany baterii. Akumulatory, szczególnie te spuchnięte, stanowią zagrożenie pożarowe. Dlatego zawsze lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jeśli jednak chcesz spróbować samodzielnie wymienić części, iFixit powinien być Twoim pierwszym miejscem do zakupu komponentów oraz uzyskania pełnych instrukcji naprawy.
W dzisiejszych czasach możliwości naprawy telefonów odgrywają coraz mniejszą rolę, a raczej nie wrócimy już do epoki wymiennych baterii. Jednak chętnie zgodziłbym się, aby sytuacja pozostała przynajmniej taka, jaka jest teraz. Oczywiście wszelkie działania na rzecz poprawy ogólnych możliwości naprawy są mile widziane. Przykłady Fairphone i Framework pokazują, że można to zrobić.
W ten sposób właśnie wymieniłem baterię w swoim Pixelu 6. Telefon jest gotowy do użytkowania przez kolejne dwa lata. Mam zamiar poeksperymentować z custom ROMami, gdy oficjalne wsparcie zakończy się po Androidzie 15.
Co sądzisz o naprawialności smartfonów? Czy Twoim zdaniem producenci powinni ułatwiać naprawę swoich telefonów? Podziel się swoimi opiniami w komentarzach.