Kluczowe Wnioski
- Podkreśl ostrość zdjęć z teksturami, natomiast w sceneriach krajobrazowych spróbuj ją złagodzić. Wykorzystaj do tego aplikacje edycyjne i funkcje dostępne w mediach społecznościowych.
- Popraw kolory fotografii, korzystając z Lightroom lub Photoshop Express. Wypróbuj split toning w Lightroom CC i VSCO.
- Eksperymentuj z kontrastem i klarownością. Wykorzystaj krzywe tonalne, gotowe ustawienia, blask, jasność oraz korektę temperatury barwowej. Odkryj bezpłatne narzędzia do edycji.
Nie masz profesjonalnego aparatu, takiego jak lustrzanka czy bezlusterkowiec? Nic straconego! Fotografie z Twojego telefonu mogą wyglądać niczym dzieła stworzone zaawansowanym sprzętem. Dzięki licznym narzędziom edycyjnym, które zaraz omówimy, z łatwością podniesiesz jakość swoich zdjęć.
1. Uwydatnienie Ostrości
Zdjęcia robione telefonem mogą niekiedy wydawać się nieco płaskie. Zwiększenie ostrości potrafi to zmienić. Polecam to szczególnie przy fotografowaniu tekstur, takich jak kora drzew czy tkaniny. W przypadku krajobrazów lub architektury warto natomiast rozważyć jej delikatne zmniejszenie.
Niezależnie od tego, czy chcesz ostrość zwiększyć, czy zmniejszyć, niemal każda aplikacja to umożliwia (w tym wbudowana aplikacja do zdjęć w Twoim telefonie). Warto również pamiętać, że regulacja ostrości jest możliwa podczas publikacji zdjęć w mediach społecznościowych. Instagram oferuje taką opcję.
Moja rada? Używaj ostrości z rozwagą. Zbyt mocne wyostrzenie może sprawić, że fotografia będzie wyglądała nienaturalnie, jakby była rysowana.
2. Korekcja Barw lub Split Toning
Moje umiejętności fotograficzne znacznie wzrosły, gdy opanowałem tajniki kolorystyki zdjęć. Korekcja barwna polega na zmianie odcienia i jasności konkretnych obszarów fotografii, a te same narzędzia pomogą Ci nadać im cieplejszy lub chłodniejszy charakter.
Do korekcji barwnej używam programu Lightroom. Uważam, że subskrypcja pakietu Adobe Photography jest warta swojej ceny. Jeśli nie chcesz ponosić kosztów, możesz skorzystać z Photoshop Express (dostępny na iOS i Android). Photoshop Express ma funkcję Split Toning, która jest alternatywą dla korekcji kolorystycznej z Lightroom. Dzięki Split Toning możesz niezależnie dostosowywać cienie i światła.
Split Toning jest też dostępne w aplikacji VSCO. Warto porównać Lightroom CC i VSCO przed podjęciem decyzji.
3. Zwiększanie Kontrastu
Innym sposobem na nadanie zdjęciom z telefonu wyglądu tych z lustrzanki, jest wzmocnienie kontrastu. Podczas edycji zdjęć z mojego Fujifilm często dodaję sporo kontrastu. Robiąc to samo z fotografiami z telefonu, uzyskuje spójność stylu na wszystkich urządzeniach.
Podobnie jak w przypadku ostrości, kontrast możesz łatwo podbić w aplikacji do edycji zdjęć na Twoim smartfonie. Inną zaawansowaną techniką jest przesunięcie suwaka Cieni w lewo i suwaka Świateł w prawo w programie Lightroom.
Eksperymentuj ze wzmacnianiem kontrastu. Moim zdaniem pliki zdjęć z telefonów mają duży potencjał w tym zakresie. Warto też dowiedzieć się więcej o fotografii o wysokim kontraście, zanim zaczniesz.
4. Redukcja Klarowności
W przeszłości często mocno podkręcałem klarowność na moich zdjęciach i z pewnością nie byłem jedynym fotografem, który przesadzał z tym suwakiem. Jednak od początku 2024 roku eksperymentuję z odwrotnym podejściem. Muszę przyznać, że moje fotografie wyglądają teraz znacznie lepiej, kiedy nie przesuwam suwaka klarowności zbyt mocno w prawo.
Klarowność nie jest tak łatwo dostępna, jak niektóre z innych narzędzi, ale popularne aplikacje, takie jak Lightroom, nadal posiadają tę funkcję. Jeśli korzystasz z iPhone’a, możesz użyć redukcji szumów – efekt będzie podobny. Zrozumienie, czym jest klarowność w Lightroom i kiedy ją stosować, pomoże Ci efektywniej korzystać z tego narzędzia.
5. Krzywa Tonalna
Krzywa tonalna jest trudna do opanowania, ale stanowi fantastyczne narzędzie, dzięki któremu zdjęcia z telefonu mogą zyskać profesjonalny wygląd. Narzędzie to jest dostępne w Lightroom. Popularne jest użycie krzywej w kształcie litery S, ale warto eksperymentować, aby zobaczyć, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku. Przykładowo, w niektórych zdjęciach przesuwam część odpowiadającą za światła w kierunku środka i w dół.
Oprócz edycji świateł w różnych fragmentach zdjęcia, Lightroom oferuje także narzędzia RGB Tone Curve, które mogą znacząco wpłynąć na Twoje obrazy. Na przykład, lubię dodawać odrobinę koloru turkusowego i bawię się suwakiem niebieski/żółty w zależności od nastroju, jaki chcę uzyskać.
6. Stosowanie Presetów i „Przepisów”
Łatwo jest uzyskać efekt filtrów w stylu Instagrama na swoim smartfonie. Możesz również korzystać z różnorodnych presetów i „przepisów” do edycji zdjęć. Na przykład Twój smartfon oferuje wiele filtrów, które można nałożyć na zdjęcia (możesz również dostosować ich intensywność).
Presety VSCO również świetnie sprawdzają się w przypadku zdjęć z telefonów. Jednym z powodów, dla których warto rozważyć subskrypcję VSCO Plus, jest dostęp do większej liczby filtrów. Jednak nawet bez płatnej subskrypcji masz dostęp do kilku ciekawych filtrów. Dodatkowo w bezpłatnym planie możesz zapisać jedno z ustawień jako „przepis”.
Filtry, presety i „przepisy” (to wszystko oznacza to samo, tylko różnie się nazywa) są dostępne w większości programów do edycji zdjęć. Sam korzystam z kilku różnych opcji i polecam to samo.
7. Modyfikacja Blasku
Blask to jedna z najbardziej niedocenianych funkcji edycji w smartfonach. Przesunięcie suwaka w prawo zwiększy jasność w różnych partiach zdjęcia, a przesunięcie w lewo da odwrotny efekt. To przydatne narzędzie, jeśli Twoje zdjęcie ma zbyt duży kontrast lub zbyt wiele jasnych lub ciemnych fragmentów.
Polecam korzystanie z blasku również wtedy, gdy cienie nie wyglądają tak, jakbyś sobie tego życzył.
8. Edycja Jasności
Jasność to kolejne świetne narzędzie, które działa we współpracy z suwakami ekspozycji. Znajdziesz je w aplikacji do edycji zdjęć na swoim smartfonie. Szkoda, że Lightroom nie posiada tej funkcji, ale jak do tej pory moje prośby nie zostały wysłuchane. Jasność zwiększy ogólną jasność zdjęcia, natomiast ekspozycja lepiej sprawdza się, jeśli chcesz rozjaśnić tylko niewielki jego fragment.
Co ciekawe, często preferuję zmniejszenie jasności, aby zdjęcie miało ciemniejszy ton. Jednak zwiększenie jasności jest idealne, gdy robimy zdjęcia w deszczowy dzień.
9. Zmiana Temperatury Barwowej
Zmiana temperatury barwowej jest bardzo intuicyjna i może znacznie wpłynąć na nastrój zdjęć. Często lubię ocieplić zdjęcia, szczególnie te robione w złotej godzinie. To szczególnie dobry pomysł, jeśli chcesz osiągnąć kinowy efekt.
Oziębienie zdjęcia to dobry pomysł w przypadku fotografii robionych w śnieżny dzień. Odkryłem, że śnieg na zdjęciach z telefonu często wygląda nieco zbyt ciepło. Musisz eksperymentować, bazując na własnym stylu i konkretnej sytuacji. W wielu aplikacjach znajdziesz suwaki do regulacji temperatury. Zmiana balansu bieli przyniesie ten sam efekt.
Nie potrzebujesz lustrzanki, aby robić zdjęcia na poziomie lustrzanki. Edycja to potężne narzędzie, które może pomóc Ci uzyskać podobny efekt. Czasem nawet wolę zdjęcia wykonane telefonem od tych z aparatu. Niektóre narzędzia do edycji wymagają subskrypcji, ale wiele funkcji jest dostępnych bezpłatnie.