Sekrety perfekcyjnych zdjęć telefonem: 10 technik kompozycji, które musisz znać!

Najważniejsze Aspekty Kompozycji Fotograficznej

  • Rozmaite metody komponowania obrazu fotograficznego mają istotny wpływ na ogólny odbiór twoich zdjęć.
  • Wypełnianie kadru to sposób na wzmocnienie detali fotografowanego obiektu, natomiast unikanie elementów rozpraszających w zatłoczonych lokalizacjach jest kluczowe.
  • Linie prowadzące wyznaczają kierunek, w którym podąża wzrok obserwatora, a kadrowanie w kadrze dodaje głębi i niebanalnej perspektywy.

Po przetestowaniu różnorodnych technik kompozycyjnych, używając aparatu w moim telefonie, zebrałem poniższe wnioski. W każdym przypadku opiszę, co zamierzałem osiągnąć, co według mnie wyszło dobrze, a co można było zrobić inaczej.

1. Wykorzystanie Przestrzeni Negatywnej

Przestrzeń negatywna jest uważana za jedną z bardziej wymagających technik. Polega na wyizolowaniu obiektu w dużej, otwartej przestrzeni, często z niebem lub morzem w roli tła. W moim przypadku próbowałem użyć nieba jako głównego elementu przestrzeni negatywnej, gdzie skrzydło samolotu stało się punktem centralnym.

Danny Maiorca/www

Sądzę, że przestrzeń negatywna najlepiej prezentuje się w atmosferycznych warunkach, na przykład we mgle. Utrudniona widoczność podczas startu ułatwiła mi wyizolowanie skrzydła. Zdjęcie zrobiłem tuż po oderwaniu się od ziemi, co również miało na to wpływ.

Gdybym miał tworzyć kompozycję z przestrzenią negatywną na ziemi, wybrałbym coś, co samo w sobie jest intrygujące (na przykład sylwetkę człowieka lub drzewo). Dodatkowo, poszukałbym dnia lub miejsca, gdzie łatwo jest wyeliminować niepotrzebne rozpraszacze. Warto również zapoznać się z artykułami wyjaśniającymi, jak i dlaczego stosować przestrzeń negatywną w fotografii.

2. Wypełnienie Kadru

Technikę wypełnienia kadru rekomenduję każdemu, kto korzysta ze smartfona do robienia zdjęć. Pozwala ona maksymalnie wyeksponować detale obiektu. Tym razem sfotografowałem rzeźbę podczas festiwalu świateł. Był to prosty sposób na to, by moje nocne zdjęcia były bardziej atrakcyjne, a sam obiekt był dla mnie interesujący.

Danny Maiorca/www

Cenię to zdjęcie za ciekawe wzory świetlne, a sztuczne oświetlenie było dodatkowym plusem. Wypełnienie kadru można zastosować do wielu innych obiektów, takich jak ludzie czy architektura. Gdybym miał okazję zrobić to zdjęcie raz jeszcze, poczekałbym, aż z kadru znikną inne osoby.

Chociaż była to udana próba, uważam, że łatwiej jest osiągnąć zamierzony efekt wypełnienia kadru w świetle dziennym.

3. Wykorzystanie Linii Prowadzących

Linie prowadzące to jedna z moich ulubionych metod kompozycyjnych, z którą mam do czynienia od momentu, kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po aparat. Jeżeli jesteś nowicjuszem w dziedzinie fotografii, sugeruję zacząć od tej techniki, a potem odkrywać inne.

W tym przypadku użyłem kanału, aby skierować wzrok widza w stronę kościoła w oddali. Bardzo mi się podoba, jak obie strony brzegu naturalnie wyznaczają punkt skupienia, a drzewa po prawej stronie dodają całości uroku.

Danny Maiorca/www

Szczerze mówiąc, niewiele bym w tym zdjęciu zmienił. Być może obecność małej łódki w kanale byłaby interesującym dodatkiem, ale i tak jestem zadowolony z rezultatu.

4. Kadrowanie w Kadrze

Kolejną interesującą techniką jest wykorzystanie kadru w kadrze. Oznacza to użycie na przykład łuków architektonicznych, aby stworzyć dodatkową ramę wewnątrz kadru (np. widok na miasto). Choć jest to bardziej skomplikowane niż linie prowadzące, często warto podjąć ten wysiłek. W tym przykładzie skorzystałem z drewnianej struktury z łukami, z budynkiem w tle.

Danny Maiorca/www

Umieściłem również w kadrze kilka osób, co dodało mu głębi. Wykonanie tego zdjęcia o złotej godzinie sprawiło, że ujawnił się przyjemny, delikatny blask.

Gdybym miał okazję zrobić to zdjęcie raz jeszcze, prawdopodobnie podszedłbym bliżej do łukowej ramy i upewniłbym się, że inne elementy, takie jak osoby na dole, nie są tak dominujące.

5. Wykorzystanie Linii Horyzontu

Linia horyzontu to technika, która wykorzystuje naturalny horyzont w kompozycji zdjęcia. Być może nieświadomie stosowałeś ją już wcześniej, na przykład podczas robienia zdjęć krajobrazu za pomocą smartfona. Należy pamiętać, że linia horyzontu nie musi być bez obiektów, jak w moim przykładzie poniżej.

Danny Maiorca/www

To zdjęcie zostało wykonane podczas porannego joggingu. Użyłem budynków i drzew w tle, aby pokazać ich odległość. Sądzę, że fale na wodzie również przyczyniły się do tego efektu. Ponownie, nie zmieniłbym zbyt wiele w tym zdjęciu, poza być może usunięciem pewnych elementów po obu stronach wody. Chciałbym osiągnąć bardziej minimalistyczny charakter.

6. Zastosowanie Symetrii

Symetria to technika, która ma duży potencjał i gorąco zachęcam do wykonywania symetrycznych zdjęć, aby nadać im niepowtarzalny charakter. Często mówiłem o wykorzystywaniu wody i luster do tworzenia symetrii, ale można ją również uzyskać, korzystając z układu krajobrazu (np. trzech identycznych budynków).

Na tym zdjęciu skupiłem się na wodzie. Przechodziłem przez to miejsce wiele razy i zawsze urzekało mnie odbicie znaków w jeziorze.

Danny Maiorca/www

Gdybym miał okazję zrobić to zdjęcie raz jeszcze, usunąłbym z kadru ciężarówkę. Ponadto, starałbym się, aby obraz był bardziej ostry.

7. Pozioma Zasada Trójpodziału

Prawdopodobnie już słyszałeś o zasadzie trójpodziału, którą warto stosować w fotografii. Jednak większość fotografów koncentruje się na pionowych liniach trójpodziału. Ja postanowiłem spojrzeć na to z innej strony i skupiłem się na poziomym trójpodziale.

Danny Maiorca/www

W tym zdjęciu postanowiłem połączyć trzy odmienne aspekty. Na lewo widać linię budynków. Następnie mamy ścieżkę rowerową i drzewa. Trzecia część fotografii przedstawia jezioro i budynki w oddali.

Uważam, że budynki po lewej stronie zajmują nieco za dużo miejsca na zdjęciu, ale poza tym jestem zadowolony z efektu.

8. Fotografowanie z Wysokości

Uwielbiam odkrywać nowe miasta (lub zgłębiać te, które znam) i znajdować punkty, z których można uchwycić otoczenie z góry. Wykonałem już mnóstwo zdjęć z dachów i punktów widokowych. W tym przykładzie sfotografowałem miasto z wieży, z kościołem jako głównym obiektem.

Danny Maiorca/www

Co ciekawe, to zdjęcie zawiera również linie prowadzące z ulicy. Próbowałem wykonać identyczne ujęcie w słoneczny dzień, ale muszę przyznać, że lepszy efekt osiąga się w pochmurną pogodę. Głównym powodem jest to, że światło jest wtedy bardziej rozproszone.

Gdybym miał zrobić to zdjęcie ponownie, usunąłbym więcej dachu na pierwszym planie. Dodatkowo, prawdopodobnie wykonałbym je w orientacji pionowej, aby bardziej wyeksponować kościół.

9. Kontrastowanie Obiektów

Kolejnym prostym sposobem na to, aby twoje zdjęcia były wyjątkowe, jest wykorzystanie obiektów, które wzajemnie się kontrastują. Na przykład, jeśli po jednej stronie zdjęcia jest deszcz, a po drugiej słońce, może to wyglądać bardzo atrakcyjnie. W moim przypadku zestawiłem starą architekturę z nowoczesnymi budynkami.

Danny Maiorca/www

Podoba mi się również oświetlenie na tym zdjęciu, które powstało o złotej godzinie. Dwa główne budynki wzajemnie się uzupełniają. Moim zdaniem, efekt byłby lepszy, gdyby podejść bliżej do obiektów, niż zrobiłem to na moim ujęciu.

10. Wykorzystanie Linii Prostych i Kształtów

Koncentracja na jednym głównym obiekcie to zasada, która poprawiła jakość moich zdjęć, a można to wzmocnić, skupiając się na unikalnych liniach i kształtach. Na tym zdjęciu skupiłem się na białym budynku, ponieważ jego nachylenia i powtarzalność uznałem za interesujące.

Danny Maiorca/www

Żurawie budowlane w tle również dodają charakteru, a całość ma nowoczesny wydźwięk. Chciałbym, żeby na ziemi leżał śnieg, a niebo nie było tak niebieskie, ale niestety nie mogę kontrolować tych elementów.

Eksperymentowanie z różnymi technikami kompozycji na dłuższą metę znacząco podniesie jakość twoich zdjęć. Zachęcam do rozpoczęcia od technik wymienionych na tej liście. Twoje rezultaty mogą się różnić, ale z czasem na pewno staniesz się lepszym fotografem.