Wraz z nadciągającym nowym rokiem akademickim, po długim namyśle zdecydowałem się na zakup dożywotniej licencji GoodNotes. Uważam, że jest to jedna z najbardziej funkcjonalnych aplikacji do sporządzania notatek, z jakiej kiedykolwiek korzystałem. Co mnie do tego przekonało? Oto moja opinia.
1. Prosta organizacja notatek
Jako student uczęszczający na szereg różnych kursów, uporządkowanie materiałów jest dla mnie kluczowe. Śmiało mogę stwierdzić, że porządek w moich zasobach cyfrowych jest dla mnie równie ważny, jak utrzymanie czystości na biurku.
Zanim zacząłem korzystać z GoodNotes, próbowałem tworzyć notatki w domyślnej aplikacji Apple Notes. Mimo że aplikacja ta jest w porządku, brak opcji kategoryzacji stanowił dla mnie znaczący problem.
Obecnie moje notatki organizuję poprzez tworzenie oddzielnych folderów dla każdego semestru i podfolderów dla poszczególnych przedmiotów.
Co więcej, w każdym folderze tematycznym tworzę podfoldery przeznaczone na zadania, materiały z wykładów i notatki. Dzięki temu zachowuję idealny ład. Dodatkowo, wykorzystuję kodowanie kolorami, przypisując różnym przedmiotom różne barwy folderów, co przyspiesza nawigację.
GoodNotes umożliwia również dodawanie ikon do okładek folderów, co znakomicie usprawnia ich szybkie rozróżnianie. Nadaję także kolor okładkom zeszytów w obrębie każdego folderu, aby uniknąć pomyłek.
2. Synchronizacja pomiędzy urządzeniami
Podczas nauki korzystam zarówno z iPada Air, jak i MacBooka Air. Jedną z najwygodniejszych cech GoodNotes jest to, że wszystkie notatki, które tworzę na iPadzie, są automatycznie synchronizowane z pozostałymi moimi urządzeniami Apple. Oznacza to, że jeśli jestem poza domem i nie mam dostępu do iPada, mogę łatwo przeglądać notatki na MacBooku, a nawet iPhonie.
Aby aktywować synchronizację iCloud w GoodNotes, wszystkie Twoje urządzenia muszą być zalogowane na tym samym koncie Apple.
3. Wyszukiwanie w odręcznych notatkach
Posiadam osobne zeszyty dla każdego kursu i najczęściej realizuję zadania w nowych, ponieważ wysyłam je przez Google Classroom. Przy tak dużej liczbie notatek w GoodNotes, szukanie konkretnych treści bywa kłopotliwe.
Na przykład, w tym semestrze uczęszczam na kurs Fizyki Stosowanej. Jeśli chcę przeanalizować notatki o wektorach, mogę wprawdzie przejść do odpowiedniego folderu, ale i tak będę musiał przeszukać kilka dokumentów. Musiałbym przeglądać poszczególne zeszyty, żeby odnaleźć potrzebne informacje.
Na szczęście narzędzie wyszukiwania w GoodNotes znacznie to ułatwia. Zamiast ręcznie przeszukiwać wiele zeszytów, mogę wprowadzić hasło „Wektory” w wyszukiwarce, a zostaną wyświetlone wszystkie dokumenty, które je zawierają – włącznie z moimi odręcznymi zapiskami!
Można również otworzyć konkretny dokument i wyszukać w nim określone słowa kluczowe.
4. Praktyczne funkcje AI
Obecnie trudno znaleźć aplikację, która nie oferuje zintegrowanych funkcji AI. Chociaż niektóre funkcje sztucznej inteligencji w innych aplikacjach bywają irytujące, te zaimplementowane w GoodNotes bardzo mnie zaskoczyły.
Korektor odręcznego pisma
Podczas notowania na zajęciach, bardziej skupiam się na zrozumieniu treści wykładu niż na poprawności pisowni. Funkcja korekty w GoodNotes jest dla mnie prawdziwym wybawieniem. Aplikacja podkreśla błędnie napisane wyrazy czerwoną przerywaną linią, a po kliknięciu w nie, wyświetla poprawne propozycje.
Po wybraniu odpowiedniej opcji, sztuczna inteligencja w GoodNotes, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, poprawi wyraz, zachowując charakter mojego pisma!
Asystent matematyczny
Jako student kierunku STEM uważam funkcję Asystenta Matematycznego za absolutnie genialną. Analizuje ona Twoje rozwiązanie, udziela wsparcia w czasie rzeczywistym, sprawdza poprawność obliczeń i oferuje podpowiedzi, gdy utkniesz. Obecnie, funkcja ta jest ograniczona do interaktywnych kursów praktycznych GoodNotes, takich jak Kurs Praktyczny SAT z matematyki, ale i tak stanowi rewolucję.
Jeśli, tak jak ja, masz tendencję do robienia pomyłek w obliczeniach (na przykład przy dodawaniu liczb), ta funkcja z pewnością Ci się spodoba. Szkoda tylko, że nie rozszerzono jej działania poza kursy praktyczne.
Możesz uruchomić Interaktywny Kurs Praktyczny i korzystać z Asystenta Matematycznego, aby rozwiązywać losowe zadania, jak widać na powyższym zrzucie ekranu. Pamiętaj, że w ten sposób nie uzyskasz wskazówek dostosowanych do danego zadania.
Zapytaj GoodNotes
Zapytaj GoodNotes to kolejne przydatne narzędzie AI. Użytkownik otrzymuje 30 dziennych kredytów, które można wykorzystać na zadawanie pytań. Szczególnie interesujące jest to, że można zadawać pytania odnoszące się do aktualnie otwartego dokumentu. Na przykład, poprosiłem kiedyś GoodNotes o wyjaśnienie, jak rozwiązać wektor na podstawie moich notatek. Aplikacja nie tylko podsumowała najważniejsze informacje, ale również przedstawiła rozwiązanie przykładowego zadania, które rozwiązywałem.
Zapytaj GoodNotes pełni również funkcję doskonałego narzędzia AI, które pomaga w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Jeśli chcesz zadać pytanie dotyczące fragmentu z obrazu, możesz użyć narzędzia Lasso.
Wiele funkcji AI w GoodNotes znajduje się jeszcze w fazie testów i jest dostępnych jedynie w wybranych krajach, więc być może nie masz do nich jeszcze dostępu.
5. Time Keeper pomocny podczas egzaminów
Zawsze miałem problemy z planowaniem czasu podczas egzaminów. Zazwyczaj pod koniec każdego egzaminu w pośpiechu dopisuję coś na kartce, nawet gdy inni studenci już skończyli. Aby się tego pozbyć, trenuję rozwiązywanie zadań z poprzednich lat w określonym limicie czasu. Zanim zacząłem używać GoodNotes, używałem stopera w telefonie lub na komputerze.
Funkcja Time Keeper, zgodnie z nazwą, pozwala kontrolować czas podczas rozwiązywania zadań. Oferuje dwa tryby: licznik czasu i stoper. Licznika używam, gdy chcę stworzyć warunki egzaminacyjne, rozwiązując poprzednie testy, a stopera gdy ćwiczę rozwiązywanie różnych typów zadań, aby sprawdzić jak szybko mi to idzie.
Możesz również przeglądać historię korzystania z Time Keeper, aby monitorować swoje postępy. Mimo że jest to niewielka funkcja, często z niej korzystam i nie spotkałem jej w innych aplikacjach do notowania.
6. Świetna inwestycja
Jedną z rzeczy, która łączy wszystkich studentów, niezależnie od szerokości geograficznej, jest ograniczony budżet. Zakup aplikacji do robienia notatek to dodatkowy wydatek. Jednakże, gdy weźmiesz pod uwagę koszt wszystkich zeszytów, segregatorów i innych materiałów biurowych, które kupujesz w trakcie roku akademickiego, sumarycznie może się okazać, że kwota jest zbliżona lub wyższa niż koszt subskrypcji.
Podobnie jak większość aplikacji do notowania, GoodNotes oferuje subskrypcje miesięczne i roczne, ale również możliwość jednorazowej płatności w wysokości 29,99 USD, z której sam skorzystałem. Biorąc pod uwagę, że większość studiów licencjackich trwa cztery lata, roczna subskrypcja prawdopodobnie kosztowałaby Cię więcej niż jednorazowy zakup w dłuższej perspektywie.
Jeśli jednak studiujesz na krótszym programie lub chcesz przetestować aplikację po zakończeniu okresu próbnego, polecam wybrać roczną subskrypcję. Pamiętaj, że jednorazowa opcja jest dostępna wyłącznie dla użytkowników urządzeń Apple.
Wahałem się, czy wykupić subskrypcję i rozważałem inne opcje, ale cieszę się, że dałem szansę GoodNotes! Bez wątpienia jest to jedna z lepszych inwestycji, jakich dokonałem od czasu zakupu iPada na studia.