Każdy może nauczyć się korzystać z aplikacji do edycji wideo dzięki tym prostym wskazówkom.

Najważniejsze Wnioski

  • Rozpocznij od darmowych narzędzi do edycji wideo, zanim zainwestujesz w bardziej zaawansowane oprogramowanie, aby zaoszczędzić pieniądze i uniknąć zbędnego zamieszania.
  • Eksperymentuj z różnymi narzędziami do edycji wideo, aby znaleźć te najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom; nie wszystkie narzędzia są takie same.
  • Poznaj terminologię edycji wideo, zaplanuj swoje wyniki edytorskie, korzystaj z samouczków, ucz się w swoim tempie i naśladuj, aby lepiej przyswoić wiedzę.

Edycja wideo to pasjonujące zadanie, ale dla nowicjuszy może być skomplikowana do nauczenia. Niezależnie od tego, czy jesteś zupełnym początkującym w postprodukcji, czy chcesz nauczyć się korzystać z nowego narzędzia do edycji wideo, zastosowanie się do tych wskazówek znacząco ułatwi Ci to zadanie.

T. Scheinder / Shutterstock

Zanim zainwestujesz pieniądze oraz zaczniesz uczyć się skomplikowanego oprogramowania do edycji wideo, warto rozważyć rozpoczęcie od darmowych edytorów wideo. Może to być nadal złożony proces, ale dzięki temu unikniesz wydawania pieniędzy, które mogłyby być lepiej wykorzystane gdzie indziej.

Edytor wideo CapCut jest darmowy i stanowi świetną alternatywę dla Premiere Pro — płatnego oprogramowania — ale wersja darmowa ma ograniczenia, których unikają użytkownicy CapCut Pro po wykupieniu subskrypcji.

Jeżeli szukasz całkowicie darmowego oprogramowania do edycji wideo, DaVinci Resolve to doskonała opcja. Mimo że jest to darmowe oprogramowanie, często używa się go w profesjonalnych ustawieniach ze względu na świetne narzędzia i opcje wtyczek.

Kiedy już poczujesz się komfortowo w wybranym darmowym edytorze wideo, możesz zdecydować, czy chcesz pozostać przy nim, czy zainwestować pieniądze w wyższej jakości oprogramowanie takie jak Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve Studio czy inne dostępne w modelach subskrypcyjnych lub na zasadzie wieczystej licencji.

Adobe

Nie wszystkie narzędzia do edycji wideo są tworzone równo, nie zakładaj, że najpopularniejsze, najdroższe lub najłatwiej dostępne narzędzia będą odpowiednie dla Twoich potrzeb związanych z edycją wideo.

Możesz chcieć skupić się bardziej na animacji niż na edytowaniu surowych materiałów. W takim przypadku warto skorzystać z oprogramowania takiego jak Adobe After Effects (AE). Użytkownicy Adobe mogą korzystać zarówno z After Effects, jak i Premiere Pro, korzystając z bezproblemowej integracji do realizacji filmów — AE sprawdzi się najlepiej w animacji i compositingu efektów wizualnych, podczas gdy Premiere Pro jest lepszy do długich form wideo i tworzenia filmów.

Może chcesz stworzyć wesołe wideo, ale nie interesuje Cię nauka w zaawansowanym oprogramowaniu do edycji wideo. Możesz skorzystać z opartego na szablonach narzędzia do edycji wideo, takiego jak CapCut, ClipChimp, Adobe Express lub Canva.

Pamiętaj, że warto doświadczyć działania darmowych programów lub wersji próbnych, by sprawdzić, czy spełniają Twoje oczekiwania.

3. Poznaj Terminologię Edycji Wideo

Znajomość terminologii używanej w edycji wideo jest kluczowa, szczególnie jeśli pracujesz z klientami lub w kreatywnym zespole znającym się na postprodukcji.

Podczas sprawdzania nowego oprogramowania, zwróć uwagę na terminologię używaną w tym programie, ponieważ każde może stosować różne określenia — chociaż w oprogramowaniu do produkcji wideo stosuje się zazwyczaj te same etykiety. To różni się od nauki narzędzi do edycji zdjęć, które częściej używają różnych nazw dla tych samych lub podobnych narzędzi w różnych programach.

Skróty klawiszowe zaoszczędzą mnóstwo czasu podczas dzielenia i przycinania klipów, przełączania między punktami widzenia lub kątami kamery, dodawania powszechnych efektów jak ścisłe klawisze i scrubback podczas dopracowywania synchronizacji. Naucz się skrótów klawiszowych lub dostosuj własne, aby uzyskać płynniejszy przepływ pracy.

4. Wiedz, Co Chcesz Osiągnąć

DC Studio / Shutterstock

Filmy wymagają czasu na edycję. Niezależnie od tego, czy edytujesz własne materiały, czy materiał innej osoby jako jej edytor, potrzebujesz planu na efekt końcowy, zanim rozpoczniesz edytowanie.

Sporządź lub napisz storyboard oraz zanotuj takie aspekty, jak materiały A-roll lub B-roll, narracja na ekranie od mówiących osób lub narracja audio poza ekranem, jakiego rodzaju audio potrzebujesz oraz wszelkie animowane elementy, takie jak napisy, wezwania do działania czy sekcje wstępne.

Równocześnie z czasowym storyboardem zaplanuj — na podstawie docelowej publiczności — jakie efekty, filtry czy przejścia powinno wykorzystywać Twoje wideo. Może być łatwiej po prostu dodać losowe przejście dla zmiany pomiędzy dwoma klipami wideo, ale efekt zmieni nastrój filmu. Na przykład, nie używaj przesunięcia tęczowego w poważnym wideo i nie stosuj przejścia przez rozpuszczenie czarno-białe w zabawnym.

5. Szukaj Samouczków i Ucz się od Innych

michaeljung / Shutterstock

Uczysz się edycji wideo w najlepszym momencie — dostępnych jest mnóstwo tutoriali i kursów do nauki technik i oprogramowania do postprodukcji.

YouTube to niesamowite darmowe źródło. Tutoriale wideo mogą pokazać Ci efekt, do którego dążysz, zanim zdradzą Ci, jak go osiągnąć, co pozwala dokładnie zobaczyć, co uczysz się robić.

Oprócz tutoriali wideo lub kursów wideo, dostępne są też tutoriale pisane. Możesz znaleźć je na www, w tym techniki DaVinci Resolve, Premiere Pro i After Effects oraz w niektórych darmowych narzędziach do edycji wideo.

Jeśli chcesz nauczyć się narzędzi do edycji wideo, świetnym pomysłem może być zapisanie się na krótki kurs w lokalnej szkole społecznej lub instytucji w pobliżu. Nauka edytowania filmów jest frustrująca i wymaga dużej energii — uczestniczenie w zajęciach z innymi ludźmi pomoże Ci pozostać zmotywowanym i umożliwi zadawanie pytań oraz uzyskiwanie wskazówek od nauczyciela.

6. Ucz się w Własnym Tempie

Kaspars Grinvalds / Shutterstock

Jak już wspomniano, edycja wideo nie jest szybką ani łatwą umiejętnością do opanowania. Choć będziesz podekscytowany osiągnięciem świetnych rezultatów na początku nauki, pamiętaj, aby uczyć się w odpowiednim tempie, aby nie wyprzedzić samego siebie.

Stawiaj sobie małe cele, takie jak nauka rotoskopii lub synchronizacji audio z materiałem wideo. Skup się na jednym zadaniu na raz, aż zrozumiesz jak je wykonać, a następnie przejdź do kolejnego. Te zadania mogą wymagać wielu sesji, aby je ukończyć, ale nie pozwól, aby Cię to zniechęciło.

Alternatywnie, zamiast uczyć się w krótkich zadaniach, podejmij wyzwanie nauczenia się przez godzinę dziennie (lub inną ilość czasu odpowiednią dla Twojego harmonogramu). Nie spodziewaj się, że na koniec tygodnia stworzysz film hollywoodzki, ale nauka w ustalonych okresach pomoże Ci skupić się i zapewnić właściwe tempo nauki.

7. Naśladuj Profesjonalistów

Korzystając z powyższych wskazówek w swojej podróży edukacyjnej, nie wkraczaj w świat edycji wideo bez przygotowania, gdy zapewne jesteś nowy w tej dziedzinie. Zidentyfikuj swojego ulubionego twórcę wideo, filmowca lub producenta i sprawdź, ile z ich stylu możesz naśladować.

Niektórzy znani filmowcy mają wyraźne i rozpoznawalne style, które warto poznać. Tylko nie zniechęcaj się po godzinach nauki próbując sprawić, by Twoje filmy przypominały produkcje Wesa Andersona, by odkryć, że równie łatwo można skorzystać z filtra na TikToku.

Jeśli uczysz się edytować krótkie wideo, przyjrzyj się znanym twórcom wideo na YouTube, takim jak Mr. Beast czy KSI, aby poznać świetne techniki przekształcania, efektów wizualnych i synchronizacji audio.

Nie myśl, że musisz ograniczać się do wybranego edytora wideo, aby nauczyć się edytować filmy. Większość oprogramowania do edycji wideo oferuje zewnętrzne wtyczki, a wiele może integrować się z innym oprogramowaniem, takim jak narzędzia do edycji obrazów, narzędzia do animacji i narzędzia audio.

Możesz również korzystać z tradycyjnych metod filmowania, takich jak timelapse czy animacje ręcznie rysowane, aby zainspirować się, jak wykorzystać cyfrowe oprogramowanie do edycji wideo.

Nauka edytowania filmów lub znalezienie nowego narzędzia do edycji wideo może wydawać się przytłaczająca. Istnieje ogromna ilość wiedzy dostępnej dla każdego, z różnorodnymi stylami nauczania i technikami, które możesz dostosować do siebie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się opanować skomplikowane oprogramowanie do postprodukcji, takie jak Adobe Premiere Pro, czy bardziej podstawowe narzędzie do edycji wideo, takie jak ClipChamp, z pewnością będziesz korzystać z powyższych wskazówek.